Lista över ledamöter i Schleswig-Holstein-parlamentet (13: e valperiod)
Denna lista ger en översikt över alla medlemmar i Landtag i Schleswig-Holstein under den 13: e valperioden (5 maj 1992 till 23 april 1996).
byrå
- President:
Ute Erdsiek-Rave ( SPD ) - Förste vice president:
Eberhard Dall'Asta ( CDU ) - Andra vice presidenten:
Ernst Dieter Rossmann (SPD)
sammansättning
Efter valet den 5 april 1992 bestod delstatsparlamentet enligt följande:
Gruppordförande
- SPD-parlamentariska gruppen
Gert Börnsen - CDU: s parlamentariska grupp
Ottfried Hennig - DVU: s parlamentsgrupp fram till 26 maj 1993 Ingo Stawitz
- FDP: s parlamentariska grupp
Wolfgang Kubicki fram till 16 augusti 1993 Ekkehard Klug sedan 17 augusti 1993
Parlamentsledamöter
Efternamn | Livstider | Politiskt parti | Valkrets / tillståndslista |
Röster i% |
Anmärkningar |
---|---|---|---|---|---|
Marliese Alfken | 1933-2016 | SPD | Landslista | gick med i Helmut Mikelskis den 19 oktober 1992 | |
Heinz-Werner Arens | 1939-2011 | SPD | Dithmarschen-Nord | 46,8 | |
Christel Ashmoneits lucka | 1944 | FDP | Landslista | ||
Holger Astrup | 1948-2021 | SPD | Slesvig-Syd | 44,5 | |
Peter Bendixen | 1943-2007 | CDU | Landslista | ||
Hermann Benker | 1939 | SPD | Eutin North | 46.1 | |
Andreas Beran | 1953 | SPD | Landslista | anslöt sig till Sigrid Warnicke den 15 februari 1995 | |
Gisela Böhrk | 1945 | SPD | Lübeck-söder | 43,6 | |
Gert Börnsen | 1943-2014 | SPD | Kiel centrum | 50.4 | |
Bernd Klaus Buchholz | 1961 | FDP | Landslista | ||
Manfred Clasen | 1934-1992 | DVU | Landslista | dog den 4 juni 1992 | |
Karl Eduard Claussen | 1930-2012 | CDU | Landslista | ||
Eberhard Dall'Asta | 1940 | CDU | Landslista | ||
Björn Engholm | 1939 | SPD | Landslista | List efterträdare för Lianne Paulina-Mürl , gick i pension den 7 november 1994 | |
Ute Erdsiek rave | 1947 | SPD | Rendsburg-Öst | 44,0 | |
Günter Fleskes | 1945 | SPD | Husum land | 44,6 | |
Ingrid Franzen | 1947 | SPD | Flensburg-West | 43.9 | |
Benvenuto-Paul Friese | 1928 | DVU | Landslista | från 26 maj 1993 utan koppling, från 26 oktober 1993 DLVH, åter kopplad från 7 juli 1995 | |
Meinhard Füllner | 1941 | CDU | Landslista | ||
Torsten Geerdts | 1963 | CDU | Landslista | ||
Thorsten Geissler | 1959 | CDU | Landslista | ||
Horst Hager | 1933-2018 | SPD | Pinneberg | 45.8 | |
Klaus Haller | 1936-2020 | CDU | Landslista | ||
Sabine Hamer | 1953 | SPD | Pinneberg-Nord | 41,7 | |
Christel Happach-Kazan | 1950 | FDP | Landslista | ||
Silke Hars | 1952 | CDU | Landslista | ||
Lothar Hay | 1950 | SPD | Flensburg-East | 42.9 | |
Ottfried Hennig | 1937-1999 | CDU | Landslista | ||
Wolfgang Herrmann | 1938 | SPD | Landslista | anslöt sig till Björn Engholm den 8 november 1994 | |
Anja Hille | 1956 | SPD | Landslista | anslöt sig till Peter Wellmann den 27 september 1995 | |
Jürgen Hinz | 1939-2018 | SPD | Lauenburg-Nord | 39.9 | |
Claus Hopp | 1938 | CDU | Landslista | ||
Gudrun Hunecke | 1939 | CDU | Landslista | ||
Peter Jensen-Nissen | 1944 | CDU | Landslista | ||
Uwe John | 1950-2008 | SPD | Steinburg-väst | 45.4 | |
Rudolf Johna | 1933-2014 | SPD | Neumunster | 50.3 | |
Ursula Kähler | 1944 | SPD | Plön-Nord | 49.1 | |
Martin Kayenburg | 1940 | CDU | Landslista | ||
Helga Kleiner | 1935 | CDU | Landslista | ||
Klaus Klingner | 1935 | SPD | Stormarn | 46,0 | |
Ekkehard Klug | 1956 | FDP | Landslista | ||
Renate Koehler | 1938-2014 | DVU | Landslista | fristående från 30 april 1993 | |
Gyde Koester | 1945 | SPD | Südtondern | 41,6 | gick i pension den 25 januari 1995 |
Gabriele Kötschau | 1950 | SPD | Flensburg-Land | 41,6 | |
Klaus Kribben | 1937 | CDU | Landslista | ||
Wolfgang Kubicki | 1952 | FDP | Landslista | ||
Birgit Küstner | 1950 | SPD | Lauenburg-Süd | 47.4 | |
Peter Lehnert | 1962 | CDU | Landslista | ||
Joachim Lohmann | 1935 | SPD | Kiel norrut | 49.3 | gick i pension den 19 maj 1993 |
Maria Merta | 1950 | SPD | Landslista | anslöt sig till Gyde Köster den 25 januari 1995 | |
Karl Otto Meyer | 1928-2016 | SSW | Landslista | ||
Helmut Mikelskis | 1947 | SPD | Rendsburg-Syd | 42,0 | gick i pension den 15 oktober 1992 |
Frank Millack | 1952 | CDU | Landslista | ||
Rüdiger Möbusz | 1940-1993 | SPD | Lübeck centrum | 49,5 | dog den 13 december 1993 |
Heide Moser | 1943-2009 | SPD | Norderstedt | 49,0 | |
Konrad Nabel | 1950-2021 | SPD | Ahrensburg | 43,6 | |
Günter Neugebauer | 1948 | SPD | Rendsburg | 51,0 | |
Ingrid Olef | 1939 | SPD | Segeberg-West | 41,0 | |
Herbert Paschen | 1935 | CDU | Landslista | ||
Lianne Paulina-Mürl | 1944-1992 | SPD | Eckernförde | 47.2 | Mandat accepteras inte, inga medlemmar i den 13: e valperioden |
Eva Peters | 1939 | CDU | Landslista | ||
Gerhard Poppendiecker | 1937 | SPD | Oldenburg | 49,7 | |
Claudia Preuss-Boehart | 1951 | SPD | Lauenburg centrum | 41.4 | |
Klaus-Peter Puls | 1943 | SPD | Reinbek | 45.9 | |
Ulrike Rodust | 1949 | SPD | Landslista | anslöt sig till Rüdiger Möbusz den 15 december 1993 | |
Ursula Röper | 1944-2007 | CDU | Landslista | ||
Ernst Dieter Rossmann | 1951 | SPD | Elmshorn | 50,0 | |
Reinhard Sager | 1959 | CDU | Landslista | ||
Frank Sauter | 1958 | CDU | Landslista | ||
Bernd Saxe | 1954 | SPD | Lübeck-Nord | 50,8 | |
Ingo Schachtschneider | 1959 | DVU | Landslista | gick med i Manfred Clasen den 16 juni 1992 , fristående från 26 maj 1993, DLVH från 26 oktober 1993, återigen fristående från 7 juli 1995 | |
Ulrich Schley | 1947 | CDU | Landslista | ||
Anna Schlosser-Keichel | 1951 | SPD | Schleswig-Nord | 44,8 | |
Brita Schmitz-Hübsch | 1942 | CDU | Landslista | ||
Sabine Schröder | 1942 | SPD | Plön-South | 44.9 | |
Monika Schwalm | 1946-2008 | CDU | Landslista | ||
Caroline Black | 1954 | CDU | Landslista | ||
Rolf Selzer | 1942 | SPD | Landslista | anslöt sig till Joachim Lohmann den 25 maj 1993 | |
Manfred Sickmann | 1946 | SPD | Dithmarschen-Süd | 45,5 | |
Heath Simonis | 1943 | SPD | Kiel-East | 58,8 | |
Hans-Klaus Solterbeck | 1929-2010 | CDU | Landslista | ||
Bertold Sprenger | 1939 | CDU | Landslista | ||
Ruth Springer | 1946 | SPD | Kiel sydväst | 52.6 | |
Ingo Stawitz | 1950 | DVU | Landslista | från 26 maj 1993 utan koppling, från 26 oktober 1993 DLVH, åter kopplad från 7 juli 1995 | |
Gero Storjohann | 1958 | CDU | Landslista | gick med i Bruno Timm den 26 oktober 1994 | |
Thomas Stritzl | 1957 | CDU | Landslista | ||
Helmut Thienemann | 1936 | DVU | Landslista | fristående från 26 maj 1993 | |
Bruno Timm | 1940-1994 | CDU | Landslista | dog den 25 oktober 1994 | |
Jens Vollert | 1939 | SPD | Pinneberg-Elbmarschen | 48.2 | |
Angelika Volquartz | 1946 | CDU | Landslista | ||
Rensa trailblazers | 1934 | CDU | Landslista | ||
Karin Voss | 1923 | DVU | Landslista | från 26 maj 1993 utan koppling, från 26 oktober 1993 DLVH, åter kopplad från 7 juli 1995 | |
Frauke Walhorn | 1942 | SPD | Steinburg East | 46.2 | |
Sigrid Warnicke | 1937 | SPD | Lübeck-Öst | 46.2 | gick i pension den 14 februari 1995 |
Peter Wellmann | 1943-2014 | SPD | Husum-Eiderstedt | 46.1 | gick i pension den 18 september 1995 |
Dietrich Wiebe | 1938-2009 | SPD | Segeberg-Öst | 44,6 | |
Hans Wiesen | 1936-2013 | SPD | Neumünster-Nord | 47,6 | |
Arnold Wilken | 1938 | SPD | Segeberg centrum | 43.1 | |
Peter Zahn | 1944-2001 | SPD | Eutin South | 44.2 |