Lista över medlemmar i USA: s representanthus från Texas
Den amerikanska delstaten Texas är indelat i 36 valkretsar för USA representanthuset :
1: a distriktet
Det första distriktet skickade följande kongressmedlemmar från 1845:
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
David Spangler Kaufman | 1845-1851 | demokrat | 18 december 1813 - 31 januari 1851 |
Richardson A. Scurry | 1851-1853 | demokrat | 11 november 1811 - 9 april 1862 |
George Washington Smyth | 1853-1855 | demokrat | 16 maj 1803 - 21 februari 1866 |
Lemuel Dale Evans | 1855-1857 | Vet-ingenting-fest | 8 januari 1810 - 1 juli 1877 |
John Henninger Reagan | 1857-1861 | demokrat | 8 oktober 1818 - 6 mars 1905 |
ledigt, inbördeskrig | |||
George Washington Whitmore | 1869-1871 | republikan | 26 augusti 1824 - 14 oktober 1876 |
William Smith Herndon | 1871-1875 | demokrat | 27 november 1835 - 11 oktober 1903 |
John Henninger Reagan | 1875-1883 | demokrat | 8 oktober 1818 - 6 mars 1905 |
Charles Stewart | 1883-1893 | demokrat | 30 maj 1836 - 21 september 1895 |
Joseph Chappell Hutcheson | 1893-1897 | demokrat | 18 maj 1842 - 25 maj 1924 |
Thomas Henry Ball | 1897-1903 | demokrat | 14 januari 1859 - 7 maj 1944 |
John Morris Sheppard | 1903-1913 | demokrat | 28 maj 1875 - 9 april 1941 |
Horace Worth Vaughan | 1913-1915 | demokrat | 2 december 1867 - 10 november 1922 |
Eugene Black | 1915-1929 | demokrat | 2 juli 1879 - 22 maj 1975 |
John William Wright Patman | 1929-1976 | demokrat | 6 augusti 1893 - 7 mars 1976 |
Sam Blakeley Hall | 1976-1985 | demokrat | 11 januari 1924 - 10 april 1994 |
James Louis Chapman | 1985-1997 | demokrat | * 8 mars 1945 |
Max A. Sandlin | 1997-2005 | demokrat | Född 29 september 1952 |
Louis Buller Gohmert | sedan 2005 | republikan | * 18 augusti 1953 |
2. Distrikt
Det andra distriktet, liksom det första distriktet, grundades 1845. Hittills har följande kongressledamöter representerat honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Timothy Pilsbury | 1845-1849 | demokrat | 12 april 1789 - 23 november 1858 |
Volney Erskine Howard | 1849-1853 | demokrat | 22 oktober 1809 - 14 maj 1889 |
Peter Hansborough Bell | 1853-1857 | demokrat | 12 maj 1812 - 8 mars 1898 |
Guy Morrison Bryan | 1857-1859 | demokrat | 12 januari 1821 - 4 juni 1901 |
Andrew Jackson Hamilton | 1859-1861 | demokrat | 28 januari 1815 - 11 april 1875 |
ledigt, inbördeskrig | |||
John Coggswell Conner | 1869-1873 | demokrat | 14 oktober 1842 - 10 december 1873 |
William Pinkney McLean | 1873-1875 | demokrat | 9 augusti 1836 - 13 mars 1925 |
David Browning Culberson | 1875-1883 | demokrat | 29 september 1830 - 7 maj 1900 |
John Henninger Reagan | 1883-1887 | demokrat | 8 oktober 1818 - 6 mars 1905 |
William Harrison Martin | 1887-1891 | demokrat | 23 maj 1823 - 3 februari 1898 |
John Benjamin Long | 1891-1893 | demokrat | 8 september 1843 - 27 april 1924 |
Samuel Bronson Cooper | 1893-1905 | demokrat | 30 maj 1850 - 21 augusti 1918 |
Moses Lycurgus Broocks | 1905-1907 | demokrat | 1 november 1864 - 27 maj 1908 |
Samuel Bronson Cooper | 1907-1909 | demokrat | 30 maj 1850 - 21 augusti 1918 |
Martin dör | 1909-1919 | demokrat | 13 mars 1870 - 13 juli 1922 |
John Calvin Box | 1919-1931 | demokrat | 28 mars 1871 - 17 maj 1941 |
Martin Dies Jr. | 1931-1945 | demokrat | 5 november 1900 - 14 november 1972 |
Jesse Martin Combs | 1945-1953 | demokrat | 7 juli 1889 - 21 augusti 1953 |
Jack Bascom Brooks | 1953-1967 | demokrat | 18 december 1922 - 4 december 2012 |
John Vernard Dowdy | 1967-1973 | demokrat | 11 februari 1912 - 12 april 1995 |
Charlie Wilson | 1973-1997 | demokrat | 1 juni 1933 - 10 februari 2010 |
James Turner | 1997-2005 | demokrat | * 6 februari 1946 |
Lloyd Poe | 2005-2019 | republikan | * 10 september 1948 |
Daniel Reed Crenshaw | sedan 2019 | republikan | * 14 mars 1984 |
3. Distrikt
Det tredje distriktet grundades efter inbördeskriget 1869. Från 1870 hittills representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
William Thomas Clark | 1870-1872 | republikan | 29 juni 1831 - 12 oktober 1905 |
De Witt Clinton Giddings | 1872-1875 | demokrat | 18 juli 1827 - 19 augusti 1903 |
James Webb Throckmorton | 1875-1879 | demokrat | 1 februari 1825 - 21 april 1894 |
Olin Wellborn | 1879-1883 | demokrat | 18 juni 1843 - 6 december 1921 |
James Henry Jones | 1883-1887 | demokrat | 13 september 1830 - 22 mars 1904 |
Constantine Buckley Kilgore | 1887-1895 | demokrat | 20 februari 1835 - 23 september 1897 |
Charles Henderson Yoakum | 1895-1897 | demokrat | 10 juli 1849 - 1 januari 1909 |
Reese Calhoun De Graffenreid | 1897-1902 | demokrat | 7 maj 1859 - 29 augusti 1902 |
Gordon James Russell | 1902-1910 | demokrat | 22 december 1859 - 14 september 1919 |
Robert Maclin Lively | 1910-1911 | demokrat | 6 januari 1855 - 15 januari 1929 |
James Young | 1911-1921 | demokrat | 18 juli 1866 - 29 april 1942 |
Morgan Gurley Sanders | 1921-1939 | demokrat | 14 juli 1878 - 7 januari 1956 |
Lindley Garrison Beckworth | 1939-1953 | demokrat | 30 juni 1913 - 9 mars 1984 |
Brady Preston Gentry | 1953-1957 | demokrat | 25 mars 1896 - 9 november 1966 |
Lindley Garrison Beckworth | 1957-1967 | demokrat | 30 juni 1913 - 9 mars 1984 |
Joe Richard Pool | 1967-1968 | demokrat | 18 februari 1911 - 14 juli 1968 |
James Mitchell Collins | 1968-1983 | republikan | 29 april 1916 - 21 juli 1989 |
Harry Steven Bartlett | 1983-1991 | republikan | * 19 september 1947 |
Samuel Robert Johnson | 1991-2019 | republikan | * 11 oktober 1930 |
Nicholas Van Campen Taylor | sedan 2019 | republikan | * 1 augusti 1972 |
4. Distrikt
Det fjärde distriktet grundades efter inbördeskriget 1869. Från 1869 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Edward Degener | 1869-1871 | republikan | 20 oktober 1809 - 11 september 1890 |
John Hancock | 1871-1875 | demokrat | 24 oktober 1824 - 19 juli 1893 |
Roger Quarles Mills | 1875-1883 | demokrat | 30 mars 1832 - 2 september 1911 |
David Browning Culberson | 1883-1897 | demokrat | 29 september 1830 - 7 maj 1900 |
John Walter Cranford | 1897-1899 | demokrat | 1862 - 3 mars 1899 |
John Levi Sheppard | 1899-1901 | demokrat | 13 april 1852 - 11 oktober 1902 |
John Morris Sheppard | 1901-1903 | demokrat | 28 maj 1875 - 9 april 1941 |
Val Boswell Randell | 1903-1913 | demokrat | 1 januari 1857 - 19 oktober 1945 |
Samuel Taliaferro Rayburn | 1913-1961 | demokrat | 6 januari 1882 - 16 november 1961 |
Herbert Ray Roberts | 1961-1981 | demokrat | 28 mars 1913 - 13 april 1992 |
Ralph Moody Hall | 1981-2015 | Demokrat från 2005 republikan |
3 maj 1923 - 7 mars 2019 |
John Ratcliffe | 2015-2020 | republikan | * 20 oktober 1965 |
Patrick Edward Fallon | sedan 2021 | republikan | * 19 december 1967 |
5. Distrikt
Det femte distriktet grundades efter folkräkningen 1870. Från 1873 representerades han av följande kongressledamöter.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Roger Quarles Mills | 1873-1875 | demokrat | 30 mars 1832 - 2 september 1911 |
John Hancock | 1875-1877 | demokrat | 24 oktober 1824 - 19 juli 1893 |
De Witt Clinton Giddings | 1877-1879 | demokrat | 18 juli 1827 - 19 augusti 1903 |
George Washington Jones | 1879-1883 | Greenback -fest | 5 september 1828 - 11 juli 1903 |
James Webb Throckmorton | 1883-1887 | demokrat | 1 februari 1825 - 21 april 1894 |
Silas Hare | 1887-1891 | demokrat | 13 november 1827 - 26 november 1908 |
Joseph Weldon Bailey | 1891-1901 | demokrat | 6 oktober 1862 - 13 april 1929 |
Val Boswell Randell | 1901-1903 | demokrat | 1 januari 1857 - 19 oktober 1945 |
James Andrew Beall | 1903-1915 | demokrat | 25 oktober 1866 - 12 februari 1929 |
Hatton William Sumners | 1915-1947 | demokrat | 30 maj 1875 - 19 april 1962 |
Joseph Franklin Wilson | 1947-1955 | demokrat | 18 mars 1901 - 13 oktober 1968 |
Bruce Reynolds Alger | 1955-1965 | republikan | 12 juni 1918 - 13 april 2015 |
Earle Cabell | 1965-1973 | demokrat | 27 oktober 1906 - 24 september 1975 |
Alan Watson Steelman | 1973-1977 | republikan | * 15 mars 1942 |
James Albon Mattox | 1977-1983 | demokrat | 29 augusti 1943 - 20 november 2008 |
John Wiley Bryant | 1983-1997 | demokrat | * 22 februari 1947 |
Peter Anderson Sessions | 1997-2003 | republikan | * 22 mars 1955 |
Jeb Hensarling | 2003-2019 | republikan | * 29 maj 1957 |
Lance Carter Gooden | sedan 2019 | republikan | * 1 december 1982 |
6. Distrikt
Det sjätte distriktet grundades efter folkräkningen 1870. Från 1873 representerades han av följande kongressledamöter.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Asa Hoxie Willie | 1873-1875 | demokrat | 11 oktober 1829 - 16 mars 1899 |
Gustave Schleicher | 1875-1879 | demokrat | 19 november 1823 - 10 januari 1879 |
Christopher Columbus Upson | 1879-1883 | demokrat | 17 oktober 1829 - 8 februari 1902 |
Olin Wellborn | 1883-1887 | demokrat | 18 juni 1843 - 6 december 1921 |
Joseph Abbott | 1887-1897 | demokrat | 15 januari 1840 - 11 februari 1908 |
Robert Emmet Burke | 1897-1901 | demokrat | 1 augusti 1847 - 5 juni 1901 |
Dudley Goodall Wooten | 1901-1903 | demokrat | 19 juni 1860 - 7 februari 1929 |
Scott Field | 1903-1907 | demokrat | 26 januari 1847 - 20 december 1931 |
Rufus Hardy | 1907-1923 | demokrat | 16 december 1855 - 13 mars 1943 |
Luther Alexander Johnson | 1923-1946 | demokrat | 29 oktober 1875 - 6 juni 1965 |
Olin Earl Teague | 1947-1979 | demokrat | 6 april 1910 - 23 januari 1981 |
William Philip Gram | 1979-1985 | Demokratisk republikan sedan 1983 |
* 8 juli 1942 |
Joseph Linus Barton | 1985-2019 | republikan | * 15 september 1949 |
Ronald Jack Wright | 2019-2021 | republikan | 8 april 1953 - 7 februari 2021 |
ledig | 7 februari 2021 - 30 juli 2021 | ||
John Kevin Ellzey Sr. | sedan 2021 | republikan | * 24 januari 1970 |
7. Distrikt
Det sjunde distriktet grundades efter folkräkningen 1880. Från 1883 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Thomas Peck Ochiltree | 1883-1885 | Mer oberoende | 26 oktober 1837 - 25 november 1902 |
William Henry Crain | 1885-1893 | demokrat | 25 november 1848 - 10 februari 1896 |
George Cassety Pendleton | 1893-1897 | demokrat | 23 april 1845 - 19 januari 1913 |
Robert Lee Henry | 1897-1903 | demokrat | 12 maj 1864 - 9 juli 1931 |
Alexander White Gregg | 1903-1919 | demokrat | 31 januari 1855 - 30 april 1919 |
Clay Stone Briggs | 1919-1933 | demokrat | 8 januari 1876 - 29 april 1933 |
Clark Wallace Thompson | 1933-1935 | demokrat | 6 augusti 1896 - 16 december 1981 |
Nat Patton | 1935-1945 | demokrat | 26 februari 1881 - 27 juli 1957 |
Thomas Augustus Pickett | 1945-1952 | demokrat | 14 augusti 1906 - 7 juni 1980 |
John Vernard Dowdy | 1953-1967 | demokrat | 11 februari 1912 - 12 april 1995 |
George Herbert Walker Bush | 1967-1971 | republikan | 12 juni 1924 - 30 november 2018 |
William Reynolds Archer | 1971-2001 | republikan | * 22 mars 1928 |
John Abney Culberson | 2001-2019 | republikan | * 24 augusti 1956 |
Elizabeth Ann Fletcher | sedan 2019 | demokrat | * 13 februari 1975 |
8. Distrikt
Det åttonde distriktet grundades efter folkräkningen 1880. Från 1883 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
James Francis Miller | 1883-1887 | demokrat | 1 augusti 1830 - 3 juli 1902 |
Littleton Wild Moors | 1887-1893 | demokrat | 25 mars 1835 - 29 oktober 1911 |
Charles Keith Bell | 1893-1897 | demokrat | 18 april 1853 - 21 april 1913 |
Samuel Willis Tucker Lanham | 1897-1903 | demokrat | 4 juli 1846 - 29 juli 1908 |
Thomas Henry Ball | 1903 | demokrat | 14 januari 1859 - 7 maj 1944 |
John McPherson Pinckney | 1903-1905 | demokrat | 4 maj 1845 - 24 april 1905 |
John Matthew Moore | 1905-1913 | demokrat | 18 november 1862 - 3 februari 1940 |
Joe Henry Eagle | 1913-1921 | demokrat | 23 januari 1870 - 10 januari 1963 |
Daniel Edward Garrett | 1921-1932 | demokrat | 28 april 1869-13. December 1932 |
Joe Henry Eagle | 1932-1937 | demokrat | 23 januari 1870 - 10 januari 1963 |
Albert Richard Thomas | 1937-1966 | demokrat | 12 april 1898 - 15 februari 1966 |
Lera Millard Thomas | 1966-1967 | demokrat | 3 augusti 1900 - 23 juli 1993 |
Robert Christian Eckhardt | 1967-1981 | demokrat | 16 juli 1913 - 13 november 2001 |
Jack Milton Fields | 1981-1997 | republikan | * 3 februari 1952 |
Kevin Patrick Brady | sedan 1997 | republikan | * 11 april 1955 |
9. Distrikt
Det nionde distriktet grundades efter folkräkningen 1880. Från 1883 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Roger Quarles Mills | 1883-1891 | demokrat | 30 mars 1832 - 2 september 1911 |
Edwin Le Roy Antony | 1891-1893 | demokrat | 5 januari 1852 - 16 januari 1913 |
Joseph Draper Sayers | 1893-1899 | demokrat | 23 september 1841 - 15 maj 1929 |
Albert Sidney Burleson | 1899-1903 | demokrat | 7 juni 1863 - 24 november 1937 |
George Farmer Burgess | 1903-1917 | demokrat | 21 september 1861 - 31 december 1919 |
Joseph Jefferson Mansfield | 1917-1947 | demokrat | 9 februari 1861 - 12 juli 1947 |
Clark Wallace Thompson | 1947-1967 | demokrat | 6 augusti 1896 - 16 december 1981 |
Jack Bascom Brooks | 1967-1995 | demokrat | 22 december 1922 - 4 december 2012 |
Stephen Ernest Stockman | 1995-1997 | republikan | * 14 november 1956 |
Nicholas Valentino Lampson | 1997-2005 | demokrat | * 14 februari 1945 |
Alexander N. Green | sedan 2005 | demokrat | * 1 september 1947 |
10. Distrikt
Det tionde distriktet grundades efter folkräkningen 1880. Från 1883 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
John Hancock | 1883-1885 | demokrat | 24 oktober 1824 - 19 juli 1893 |
Joseph Draper Sayers | 1885-1893 | demokrat | 23 september 1841 - 15 maj 1929 |
Walter Gresham | 1893-1895 | demokrat | 22 juli 1841 - 6 november 1920 |
Miles Crowley | 1895-1897 | demokrat | 22 februari 1859 - 22 september 1921 |
Robert Bradley Hawley | 1897-1901 | republikan | 25 oktober 1849 - 28 november 1921 |
George Farmer Burgess | 1901-1903 | demokrat | 21 september 1861 - 31 december 1919 |
Albert Sidney Burleson | 1903-1913 | demokrat | 7 juni 1863 - 24 november 1937 |
James Paul Buchanan | 1913-1937 | demokrat | 30 april 1867 - 22 februari 1937 |
Lyndon Baines Johnson | 1937-1949 | demokrat | 27 augusti 1908 - 22 januari 1973 |
William Homer Thornberry | 1949-1963 | demokrat | 9 januari 1909 - 12 december 1995 |
James Jarrell Pickle | 1963-1995 | demokrat | 11 oktober 1913 - 18 juni 2005 |
Lloyd Alton Doggett | 1995-2005 | demokrat | * 6 oktober 1946 |
Michael Thomas McCaul | sedan 2005 | republikan | * 14 januari 1962 |
11. Distrikt
Det elfte distriktet grundades efter folkräkningen 1880. Från 1883 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Samuel Willis Tucker Lanham | 1883-1893 | demokrat | 4 juli 1846 - 29 juli 1908 |
William Henry Crain | 1893-1896 | demokrat | 25 november 1848 - 10 februari 1896 |
Rudolph Kleberg | 1896-1903 | demokrat | 26 juni 1847 - 28 december 1924 |
Robert Lee Henry | 1903-1917 | demokrat | 12 maj 1864 - 9 juli 1931 |
Thomas Terry Connally | 1917-1929 | demokrat | 19 augusti 1877 - 28 oktober 1963 |
Oliver Harlan Cross | 1929-1937 | demokrat | 13 juli 1868 - 24 april 1960 |
William Robert Poage | 1937-1979 | demokrat | 28 december 1899 - 3 januari 1987 |
James Marvin Leath | 1979-1991 | demokrat | 6 maj 1931 - 8 december 2000 |
Thomas Chester Edwards | 1991-2005 | demokrat | * 24 november 1951 |
K. Michael Conaway | 2005-2021 | republikan | * 11 juni 1948 |
August Lee Pfluger II | sedan 2021 | republikan | * 28 december 1978 |
12. Distrikt
Det tolfte distriktet grundades efter folkräkningen 1890. Från 1893 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Thomas Moore Paschal | 1893-1895 | demokrat | 15 december 1845 - 28 januari 1919 |
George Henry Noonan | 1895-1897 | republikan | 20 augusti 1828 - 17 augusti 1907 |
James Luther Slayden | 1897-1903 | demokrat | 1 juni 1853 - 24 februari 1924 |
Oscar William Gillespie | 1903-1911 | demokrat | 20 juni 1858 - 23 augusti 1927 |
Francis Oscar Callaway | 1911-1917 | demokrat | 2 oktober 1872 - 31 januari 1947 |
James Clifton Wilson | 1917-1919 | demokrat | 21 juni 1874 - 3 augusti 1951 |
Frederick Garland Lanham | 1919-1947 | demokrat | 3 januari 1880 - 31 juli 1965 |
Wingate Hiskia Lucas | 1947-1955 | demokrat | 1 maj 1908 - 26 maj 1989 |
James Claude Wright | 1955-1991 | demokrat | 22 december 1922 - 6 maj 2015 |
Preston M. Geren | 1991-1997 | demokrat | * 29 januari 1952 |
Kay Granger | sedan 1997 | republikan | * 18 januari 1943 |
13. Distrikt
Det 13: e distriktet grundades efter folkräkningen 1890. Från 1893 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Jeremiah Vardaman Cockrell | 1893-1897 | demokrat | 7 maj 1832 - 18 mars 1915 |
John Hall Stephens | 1897-1917 | demokrat | 22 november 1847 - 18 november 1924 |
John Marvin Jones | 1917-1919 | demokrat | 26 februari 1882 - 4 mars 1976 |
Lucian Walton Parrish | 1919-1922 | demokrat | 10 januari 1878 - 27 mars 1922 |
Guinn Williams | 1922-1933 | demokrat | 22 april 1871 - 9 januari 1948 |
William Doddridge McFarlane | 1933-1939 | demokrat | 17 juli 1894 - 18 februari 1980 |
Ed Lee Gossett | 1939-1951 | demokrat | 27 januari 1902 - 6 november 1990 |
Frank Neville Ikard | 1951-1963 | demokrat | 30 januari 1913 - 1 maj 1991 |
Graham Boynton Purcell | 1963-1973 | demokrat | 5 maj 1919 - 11 juni 2011 |
Robert Dale Price | 1973-1975 | republikan | 7 september 1927 - 24 augusti 2004 |
Jack English Hightower | 1975-1985 | demokrat | 6 september 1926 - 3 augusti 2013 |
Eldon Beau Boulter | 1985-1989 | republikan | * 23 februari 1942 |
William Sarpalius | 1989-1995 | demokrat | * 10 januari 1948 |
William McClellan Thornberry | 1995-2021 | republikan | * 15 juli 1958 |
Ronny Lynn Jackson | sedan 2021 | republikan | * 4 maj 1967 |
14. Distrikt
14: e distriktet grundades efter folkräkningen 1900. Från 1903 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
James Luther Slayden | 1903-1919 | demokrat | 1 juni 1853 - 24 februari 1924 |
Carlos Bee | 1919-1921 | demokrat | 8 juli 1867 - 20 april 1932 |
Harry McLeary Wurzbach | 1921-1929 | republikan | 19 maj 1874 - 6 november 1931 |
Augustus McCloskey | 1929-1930 | demokrat | 23 september 1877 - 21 juli 1950 |
Harry McLeary Wurzbach | 1930-1931 | republikan | 19 maj 1874 - 6 november 1931 |
Richard Mifflin Kleberg | 1931-1945 | demokrat | 18 november 1887 - 8 maj 1955 |
John Emmett Lyle | 1945–1955 | demokrat | 4 september 1910 - 11 november 2003 |
John Junior Bell | 1955-1957 | demokrat | 15 maj 1910 - 24 januari 1963 |
John Andrew Young | 1957-1979 | demokrat | 10 november 1916 - 22 januari 2002 |
Joseph Peyton Wyatt | 1979-1981 | demokrat | * 12 oktober 1941 |
William Neff Patman | 1981-1985 | demokrat | 26 mars 1927 - 9 december 2008 |
David McCann Sweeney | 1985-1989 | republikan | * 15 september 1955 |
Gregory H. Laughlin | 1989-1997 | Demokratisk republikan sedan 1995 |
* 21 januari 1942 |
Ronald Ernest Paul | 1997-2013 | republikan | * 20 augusti 1935 |
Randy Weber | sedan 2013 | republikan | * 2 juli 1953 |
15. Distrikt
Det 15: e distriktet grundades efter folkräkningen 1900. Från 1903 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
John Nance Garner | 1903-1933 | demokrat | 22 november 1868 - 7 november 1967 |
Milton Horace West | 1933-1948 | demokrat | 30 juni 1888 - 28 oktober 1948 |
Lloyd Millard Bentsen | 1948-1955 | demokrat | 11 februari 1921 - 23 maj 2006 |
Joe Madison Kilgore | 1955-1965 | demokrat | 10 december 1918 - 10 februari 1999 |
Eligio de la Garza | 1965-1997 | demokrat | * 22 september 1927 - 13 mars 2017 |
Rubén E. Hinojosa | 1997-2017 | demokrat | * 20 augusti 1940 |
Vicente González | sedan 2017 | demokrat | * 4 september 1967 |
16. Distrikt
Det 16: e distriktet grundades efter folkräkningen 1900. Från 1903 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
William Robert Smith | 1903-1917 | demokrat | 18 augusti 1863 - 16 augusti 1924 |
Thomas Lindsay Blanton | 1917-1919 | demokrat | 25 oktober 1872 - 11 augusti 1957 |
Claude Benton Hudspeth | 1919-1931 | demokrat | 12 maj 1877 - 19 mars 1941 |
Robert Ewing Thomason | 1931-1947 | demokrat | 30 maj 1879 - 8 november 1973 |
Kenneth Mills Regan | 1947-1955 | demokrat | 6 mars 1891 - 15 augusti 1959 |
JT Rutherford | 1955-1963 | demokrat | 30 maj 1921 - 6 november 2006 |
Edgar Franklin Foreman | 1963-1965 | republikan | * 22 december 1933 |
Richard Crawford White | 1965-1983 | demokrat | 29 april 1923 - 18 februari 1998 |
Ronald D'Emory Coleman | 1983-1997 | demokrat | * 29 november 1941 |
Silvestre Reyes | 1997-2013 | demokrat | * 10 november 1944 |
Robert Francis O'Rourke | 2013-2019 | demokrat | * 26 september 1972 |
Veronica Escobar | sedan 2019 | demokrat | * 15 september 1969 |
17. Distrikt
Det 17: e distriktet grundades efter folkräkningen 1910. Från 1913 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Daniel Edward Garrett | 1913-1915 | demokrat | 28 april 1869 - 13 december 1932 |
James Harvey Davis | 1915-1917 | demokrat | 24 december 1853 - 31 januari 1940 |
Daniel Edward Garrett | 1917-1919 | demokrat | 28 april 1869 - 13 december 1932 |
Thomas Lindsay Blanton | 1919-1929 | demokrat | 28 oktober 1872 - 11 augusti 1957 |
Robert Quincy Lee | 1929-1930 | demokrat | 12 januari 1869 - 18 april 1930 |
Thomas Lindsay Blanton | 1930-1937 | demokrat | 28 oktober 1872 - 11 augusti 1957 |
Clyde Leonard Garrett | 1937-1941 | demokrat | 16 december 1885 - 18 december 1959 |
Sam Morris Russell | 1941-1947 | demokrat | 9 augusti 1889 - 19 oktober 1971 |
Omar Truman Burleson | 1947-1979 | demokrat | 19 mars 1906 - 14 maj 1991 |
Charles Walter Stenholm | 1979-2005 | demokrat | * 26 oktober 1938 |
Thomas Chester Edwards | 2005-2011 | demokrat | * 24 november 1951 |
William H. Flores | 2011-2021 | republikan | * 25 februari 1954 |
Peter Anderson Sessions | sedan 2021 | republikan | * 22 mars 1955 |
18. Distrikt
Det 18: e distriktet grundades efter folkräkningen 1910. Från 1913 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Hatton William Sumners | 1913-1915 | demokrat | 30 maj 1875 - 19 april 1962 |
Atkins Jefferson McLemore | 1915-1919 | demokrat | 13 mars 1857 - 4 mars 1929 |
John Marvin Jones | 1919-1941 | demokrat | 26 februari 1882 - 4 mars 1976 |
Francis Eugene Worley | 1941-1950 | demokrat | 10 oktober 1908 - 17 december 1974 |
Ben Hugh Guill | 1950-1951 | republikan | 8 september 1909 - 15 januari 1994 |
Walter Edward Rogers | 1951-1967 | demokrat | 19 juli 1908 - 31 maj 2001 |
Robert Dale Price | 1967-1973 | republikan | 7 september 1927 - 24 augusti 2004 |
Barbara Charline Jordan | 1973-1979 | demokrat | 21 februari 1936 - 17 januari 1996 |
George Thomas Leland | 1979-1989 | demokrat | 27 november 1944 - 7 augusti 1989 |
Craig Anthony Washington | 1989-1995 | demokrat | * 12 oktober 1941 |
Sheila Jackson Lee | sedan 1995 | demokrat | * 12 januari 1950 |
19. Distrikt
Det 19: e distriktet inrättades efter folkräkningen 1930. Från 1933 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Joseph Weldon Bailey Jr. | 1933-1935 | demokrat | 15 december 1892 - 17 juli 1943 |
George Herman Mahon | 1935-1979 | demokrat | 22 september 1900 - 19 november 1985 |
Kent Ronald Hance | 1979-1985 | demokrat | * 14 november 1942 |
Larry Ed Combest | 1985-2003 | republikan | * 20 mars 1945 |
Robert Randolph Neugebauer | 2003-2017 | republikan | * 24 december 1949 |
Jodey Arrington | sedan 2017 | republikan | * 9 mars 1972 |
20. Distrikt
Det 20: e distriktet inrättades efter folkräkningen 1930. Från 1933 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Sterling pris starkt | 1933-1935 | demokrat | 17 augusti 1862 - 28 mars 1936 |
Fontaine Maury Maverick | 1935-1939 | demokrat | 23 oktober 1895 - 7 juni 1954 |
Paul Joseph Kilday | 1939-1961 | demokrat | 29 mars 1900 - 12 oktober 1968 |
Henry Barbosa Gonzalez | 1961-1999 | demokrat | 3 maj 1916 - 28 november 2000 |
Charlie Gonzalez | 1999-2013 | demokrat | * 5 maj 1945 |
Joaquín Castro | sedan 2013 | demokrat | * 16 september 1974 |
21. Distrikt
Det 21: a distriktet grundades efter folkräkningen 1930. Från 1933 fram till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
George Butler Terrell | 1933-1935 | demokrat | 5 december 1862 - 18 april 1947 |
Charles Lacy South | 1935-1943 | demokrat | 22 juli 1892 - 20 december 1965 |
Ovie Clark Fisher | 1943-1975 | demokrat | 22 november 1903 - 9 december 1994 |
Robert Charles Krueger | 1975-1979 | demokrat | * 19 september 1935 |
Thomas Gilbert Loeffler | 1979-1987 | republikan | * 1 augusti 1946 |
Lamar Seeligson Smith | 1987-2019 | republikan | * 19 november 1947 |
Charles Eugene Roy | sedan 2019 | republikan | * 7 augusti 1972 |
22. Distrikt
Det 22: e distriktet grundades efter folkräkningen 1950. Från 1953 representerades han av följande kongressledamöter.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Martin Dies Jr. | 1953-1959 | demokrat | 5 november 1900 - 14 november 1972 |
Robert Randolph Casey | 1959-1977 | demokrat | 27 juli 1915 - 17 april 1986 |
Robert Alton Gammage | 1977-1979 | demokrat | 13 mars 1938 - 10 september 2012 |
Ronald Ernest Paul | 1979-1985 | republikan | * 20 augusti 1935 |
Thomas Dale DeLay | 1985-2006 | republikan | * 8 april 1947 |
Shelley Sekula-Gibbs | 2006-2007 | republikan | * 22 juni 1953 |
Nicholas Valentino Lampson | 2007-2009 | demokrat | * 14 februari 1945 |
Peter Graham Olson | 2009-2021 | republikan | * 9 december 1962 |
Troy E. Nehls | sedan 2021 | republikan | * 7 april 1968 |
23. Distrikt
Det 23: e distriktet inrättades efter folkräkningen 1960. Från 1963 till dess representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Joe Richard Pool | 1963-1967 | demokrat | 18 februari 1911 - 14 juli 1968 |
Abraham Kazen | 1967-1985 | demokrat | 17 januari 1919 - 29 november 1987 |
Albert Garza Bustamante | 1985-1993 | demokrat | * 8 april 1935 |
Henry Bonilla | 1993-2007 | republikan | * 2 januari 1954 |
Ciro Davis Rodriguez | 2007-2011 | demokrat | * 9 december 1946 |
Francisco R. Canseco | 2011-2013 | republikan | * 30 juli 1949 |
Pete P. Gallego | 2013-2015 | demokrat | * 2 december 1961 |
William Ballard Hurd | 2015-2021 | republikan | * 19 augusti 1977 |
Ernest Anthony Gonzales II | sedan 2021 | republikan | * 10 oktober 1980 |
24. Distrikt
Det 24: e distriktet grundades efter folkräkningen 1970. Från 1973 till dags dato representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Dale Milford | 1973-1979 | demokrat | 18 februari 1926 - 26 december 1997 |
Jonas Martin Frost | 1979-2005 | demokrat | * 1 januari 1942 |
Kenneth Marchant | 2005-2021 | republikan | * 23 februari 1951 |
Elizabeth Ann Van Duyne | sedan 2021 | republikan | * 16 november 1970 |
25. Distrikt
Det 25: e distriktet inrättades efter folkräkningen 1980. Från 1983 till nu representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Michael Allen Andrews | 1983-1995 | demokrat | * 7 februari 1944 |
Kenneth E. Bentsen Jr. | 1995-2003 | demokrat | * 3 juni 1959 |
Robert Christopher Bell | 2003-2005 | demokrat | * 23 november 1959 |
Lloyd Alton Doggett | 2005-2013 | demokrat | * 6 oktober 1946 |
John Roger Williams | sedan 2013 | republikan | * 13 september 1949 |
26. Distrikt
Det 26: e distriktet grundades efter folkräkningen 1980. Från 1983 till nu representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Tommy Joe Vandergriff | 1983-1985 | demokrat | 29 januari 1926 - 30 december 2010 |
Richard Keith Armey | 1985-2003 | republikan | * 7 juli 1940 |
Michael Clifton Burgess | sedan 2003 | republikan | * 23 december 1950 |
27. Distrikt
Det 27: e distriktet grundades efter folkräkningen 1980. Från 1983 till nu representerade följande kongressledamöter honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Solomon Porfirio Ortiz | 1983-2011 | demokrat | * 3 juni 1937 |
Randolph Blake Farenthold | 2011-2018 | republikan | * 12 december 1961 |
Michael Jonathan Cloud | sedan 2018 | republikan | * 13 maj 1975 |
28. Distrikt
Det 28: e distriktet inrättades efter folkräkningen 1990. Från 1993 till dags dato representerades han av följande kongressledamöter.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Frank Mariano Tejeda | 1993-1997 | demokrat | 2 oktober 1945 - 30 januari 1997 |
Ciro Davis Rodriguez | 1997-2005 | demokrat | * 9 december 1946 |
Henry Roberto Cuellar | sedan 2005 | demokrat | * 19 september 1955 |
29. Distrikt
Det 29: e distriktet grundades efter folkräkningen 1990. Från 1993 till dags dato representerades han av följande kongressledamöter.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Raymond Eugene Green | 1993-2019 | demokrat | * 17 oktober 1947 |
Sylvia R. Garcia | sedan 2019 | demokrat | * 6 september 1950 |
30. Distrikt
Det 30: e distriktet grundades efter folkräkningen 1990. Från 1993 till dags dato representerades han av en kongressledamot.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Eddie Bernice Johnson | Sedan 1993 | demokrat | * 3 december 1935 |
31. Distrikt
Det 31: a distriktet inrättades efter folkräkningen 2000. Från 2003 till nu har en kongressledamot representerat honom.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
John Rice Carter | sedan 2003 | republikan | * 6 november 1941 |
32: e distriktet
32: e distriktet inrättades efter folkräkningen 2000. Från 2003 till dags dato har han representerats av två kongressledamöter.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Peter Anderson Sessions | 2003-2019 | republikan | * 22 mars 1955 |
Colin Zachary Allred | sedan 2019 | demokrat | * 15 april 1983 |
33: e distriktet
Det 33: e distriktet inrättades efter folkräkningen 2010. Från 2013 till dags dato har han representerats av en kongressledamot.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Marc Veasey | sedan 2013 | demokrat | * 3 januari 1971 |
34: e distriktet
Det 34: e distriktet inrättades efter folkräkningen 2010. Från 2013 till dags dato har han representerats av en kongressledamot.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Filemon Bartolome Vela | sedan 2013 | demokrat | * 13 februari 1963 |
35: e distriktet
Det 35: e distriktet inrättades efter folkräkningen 2010. Från 2013 till dags dato har han representerats av en kongressledamot.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Lloyd Alton Doggett | sedan 2013 | demokrat | * 6 oktober 1946 |
36: e distriktet
Det 36: e distriktet inrättades efter folkräkningen 2010. Från 2013 till dags dato har han representerats av två kongressledamöter.
Efternamn | Mandattid | Politiskt parti | Liv datum |
---|---|---|---|
Stephen Ernest Stockman | 2013-2015 | republikan | * 14 november 1956 |
Brian Babin | sedan 2015 | republikan | * 23 mars 1948 |
Se även
- Lista över USA: s senatorer från Texas
- Lista över guvernörer i Texas
- Lista över löjtnantguvernörer i Texas