VM i friidrott 1983
1: a världsmästerskapet i friidrott | |
---|---|
Helsingfors olympiska stadion | |
stad | Helsingfors , Finland |
Stadion | Helsingfors olympiska stadion |
deltagande länder | 153 |
Deltagande idrottare | 1572 |
Tävlingar | 41 |
öppning | 7 augusti 1983 |
Sista dagen | 14 augusti 1983 |
tidslinje | |
← Sittard 1980 | Rom 1987 → |
Medaljtabell (slutresultat efter 41 beslut) | |||||
---|---|---|---|---|---|
plats | Land | ||||
1 | DDR | 10 | 7: e | 5 | 22: a |
2 | USA | 8: e | 9 | 7: e | 24 |
3 | Sovjetunionen | 6: e | 6: e | 11 | 23 |
4: e | tjecko-Slovakien | 4: e | 3 | 2 | 9 |
5 | BR Tyskland | 2 | 5 | 1 | 8: e |
6: e | Storbritannien | 2 | 2 | 3 | 7: e |
7: e | Polen | 2 | 1 | 1 | 4: e |
8: e | Finland | 1 | 1 | 1 | 3 |
Italien | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Jamaica | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Komplett medaljbord |
Det första världsmästerskapet i friidrott ägde rum i Helsingfors den 7 till 14 augusti 1983 . Med undantag för maraton och vandringsevenemang , tävlingar var i Olympiastadion i 1952 ut. 1572 idrottare från 153 länder deltog.
Tävlingsläge
Världsidrottsförbundet IAAF hade beslutat att hålla världsmästerskap, vilket hade varit fallet i andra sporter under mycket lång tid. Förutom de olympiska spelen var det nu ytterligare en stor uppvisning av styrka på världsnivå för idrottarna . Inledningsvis planerades en fyraårscykel för evenemanget. Att hitta en optimal tidpunkt var inte lätt, för åren i mitten mellan två olympiska spel var avsedda för de olika kontinentala mästerskapen, som var och är av stor betydelse, vars relevans skulle ha nedgraderats med denna lösning. De udda åren sattes direkt efter de olympiska spelen som tiden för världsmästerskapen.
Detta läge varade dock inte länge. För de två kommande världsmästerskapen 1987 och 1991 behölls den valda varianten. Det bestämdes sedan att det andra udda året mellan två OS-friidrott-VM skulle äga rum. Fyraårscykeln ersattes av en tvåårscykel. Detta läge har bevisat sig och har blivit standarden för värd för friidrott-VM.
Deltagande nationer
Antalet deltagare inom parentes.
- Belgien (13)
- Förbundsrepubliken Tyskland (60)
- Tyska demokratiska republiken (66)
- Grekland (13)
- Nauru (1)
- Österrike (9)
- Schweiz (13)
Atletisk prestanda
Sammantaget var prestandanivån mycket hög. Med några få undantag var världens bästa idrottare i början i de olika disciplinerna och säkerställde tider och distanser i toppklass.
- Det fanns två världsrekord:
- 4 × 100 m män - USA i rollerna Emmit King , Willie Gault , Calvin Smith , Carl Lewis , 37,86 s
- 400 meter kvinnor - Jarmila Kratochvílová ( Tjeckoslovakien ), 47,99 s
- Fem nationella rekord sattes:
- 800 meter herrar - Willi Wülbeck ( Förbundsrepubliken Tyskland ), 1: 43,65 min
- 4 × 100 m herrar - Italien i uppställningen Stefano Tilli , Carlo Simionato , Pierfrancesco Pavoni , Pietro Mennea , 38,37 p
- 4 × 100 m herrar - BR Tyskland med Werner Bastians , Christian Haas , Jürgen Evers , Andreas Rizzi , 38,56 p
- 400 meter kvinnor - Gaby Bußmann (Förbundsrepubliken Tyskland), 49,75 s
- 1500 meter kvinnor - Brigitte Kraus (Förbundsrepubliken Tyskland), 8: 35,11 min
Mest framgångsrika idrottare
Följande idrottare vann minst två guldmedaljer:
- Marita Koch , DDR - 3 gånger guld: 200 meter, 4 × 100 m, 4 × 400 m , även silver över 100 meter
- Carl Lewis , USA - 3 guldmedaljer: 100 meter , 4 × 100 m, långhopp
- Jarmila Kratochvílová , Tjeckoslovakien - 2 gånger guld: 400 meter, 800 meter, plus silver över 4 × 400 m
- Mary Decker , USA - 2 guldmedaljer: 1500 meter, 3000 meter
- Calvin Smith , USA - 2 guldmedaljer: 200 meter , 4 × 100 m
- Marlies Göhr , DDR - 2 guldmedaljer: 100 meter, 4 × 100 m
Resultat män
100 m
plats | idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Carl Lewis | USA | 10.07 CR |
2 | Calvin Smith | USA | 10.21 |
3 | Ge ut kung | USA | 10.24 |
4: e | Allan Wells | GBR | 10.27 |
5 | Juan Núñez | DOM | 10.29 |
6: e | Christian Haas | FRG | 10.32 |
7: e | Paul Narracott | UT | 10.33 |
8: e | Desai Williams | BURK | 10.36 |
Datum: 8 augusti 1983
Vind: −0,3 m / s
Deltagare från tyskspråkiga länder: Frank Emmelmann (semifinal; 10.40 s) Thomas Schröder (semifinal; 10.52 s)
200 m
plats | idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Calvin Smith | USA | 20.14 CR |
2 | Elliott Quow | USA | 20.41 |
3 | Pietro Mennea | ITA | 20.51 |
4: e | Allan Wells | GBR | 20.52 |
5 | Frank Emmelmann | DDR | 20.55 |
6: e | Oskyldig Egbunike | NGA | 20,63 |
7: e | Carlo Simionato | ITA | 20,69 |
8: e | João Batista da Silva | BEHÅ | 20.80 |
Datum: 14 augusti 1983, 14.45
Vind: +1,2 m / s
Deltagare från tysktalande länder: Roland Jokl (kvartsfinal, 21,24 s) Andreas Rizzi (kvartfinal, 21,37 s)
400 m
plats | idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Bert Cameron | SYLT | 45.05 CR |
2 | Michael Franks | USA | 45.22 |
3 | Sunder ingenting | USA | 45,24 |
4: e | Erwin Skamrahl | FRG | 45,37 |
5 | Hartmut Weber | FRG | 45,49 |
6: e | Thomas Schönlebe | DDR | 45,50 |
7: e | Michael Paul | TRI | 45,80 |
8: e | Gérson de Souza | BEHÅ | 45,91 |
Datum: 10 augusti
Deltagare från tyskspråkiga länder: Marcel Arnold (kvartsfinal, DNS) Martin Weppler (semifinal, 46,55 s)
800 m
plats | idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Willi Wuelbeck | FRG | 1: 43,65 CR / DR |
2 | Rob Druppers | NED | 1: 44,20 |
3 | Joaquim Cruz | BEHÅ | 1: 44,27 |
4: e | Peter Elliott | GBR | 1: 44,87 |
5 | James Robinson | USA | 1: 45.12 |
6: e | Agberto Guimarães | BEHÅ | 1: 45,46 |
7: e | Hans-Peter Ferner | FRG | 1: 45,74 |
8: e | David Patrick | USA | 1: 46,56 |
Datum: 9 augusti Deltagare från tysktalande länder: Detlef Wagenknecht (semifinal, 1: 45,70 min) Matthias Assmann (semifinal; 1: 48,73 min) Christoph Ulmer (preliminär; 1: 47,69 min)
1500 m
plats | idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Steve Cram | GBR | 3: 41,59 |
2 | Steve Scott | USA | 3: 41,87 |
3 | Sa Aouita | MAR | 3: 42.02 |
4: e | Steve Ovett | GBR | 3: 42,34 |
5 | José Manuel Abascal | ESP | 3: 42,47 |
6: e | Pierre Délèze | SUI | 3: 43,69 |
7: e | Andreas Busse | DDR | 3: 43,72 |
8: e | Dragan Zdravković | YUG | 3: 43,75 |
Datum: 14 augusti
5000 m
plats | idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Eamonn Coghlan | IRL | 13: 28.53 CR |
2 | Werner Schildhauer | DDR | 13: 30.20 |
3 | Martti Vainio | FENA | 13: 30.34 |
4: e | Dmitri Dmitriev | URS | 13: 30.38 |
5 | Doug Padilla | USA | 13: 32.08 |
6: e | Thomas Wessinghage | FRG | 13: 32.46 |
7: e | Wodajo Bulti | ETH | 13: 34.03 |
8: e | Dietmar Millonig | AUT | 13: 36.08 |
Datum: 14 augusti
10.000 m
plats | idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Alberto Cova | ITA | 28: 01.04 |
2 | Werner Schildhauer | DDR | 28: 01.18 |
3 | Hansjörg Kunze | DDR | 28: 01.26 |
4: e | Martti Vainio | FENA | 28: 01.37 |
5 | Gidamis Shahanga | SOLBRÄNNA | 28: 01,93 |
6: e | Carlos Lopes | POR | 28: 06.78 |
7: e | Nick Rose | GBR | 28: 07.53 |
8: e | Christoph Herle | FRG | 28: 09.05 |
Datum: 9 augusti
maraton-
plats | idrottare | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Robert de Castella | UT | 2:10:03 CR |
2 | Kebede Balcha | ETH | 2:10:27 |
3 | Waldemar Cierpinski | DDR | 2:10:37 |
4: e | Kjell-Erik Ståhl | SWE | 2:10:38 |
5 | Agapius Masong | SOLBRÄNNA | 2:10:42 |
6: e | Armand Parmentier | BEL | 2:10:57 |
7: e | Gianni Poli | ITA | 2:11:05 |
8: e | Hugh Jones | GBR | 2:11:15 |
Datum: 14 augusti
110 m hinder
plats | idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Greg Foster | USA | 13.42 |
2 | Arto Bryggare | FENA | 13.46 |
3 | Willie Gault | USA | 13.48 |
4: e | Mark McKoy | BURK | 13.56 |
5 | Thomas Munkelt | DDR | 13,66 |
6: e | György Bakos | HUN | 13,68 |
7: e | Wenzislaw Radew | BUL | 13,73 |
8: e | Sam Turner | USA | 13,82 |
Datum: 12 augusti
Vind: +1,3 m / s
400 m hinder
plats | idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Edwin Moses | USA | 47,50 CR |
2 | Harald Schmid | FRG | 48,61 |
3 | Alexandr Charlow | URS | 49.03 |
4: e | Sven Nylander | SWE | 49.06 |
5 | Andre Phillips | USA | 49,24 |
6: e | David Lee | USA | 49,32 |
7: e | Amadou Dia Ba | SEN | 49,61 |
8: e | Ryszard Szparak | POL | 49,78 |
Datum: 9 augusti
3000 m hinder
plats | idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Patriz Ilg | FRG | 8: 15.06 CR |
2 | Bogusław Mamiński | POL | 8: 17.03 |
3 | Colin Reitz | GBR | 8: 17,75 |
4: e | Joseph Mahmoud | FRA | 8: 18.32 |
5 | Roger Hackney | GBR | 8: 19.38 |
6: e | Graeme päls | GBR | 8: 20.01 |
7: e | Julius Korir | KEN | 8: 20.11 |
8: e | Henry Marsh | USA | 8: 20.45 |
Datum: 12 augusti
4 × 100 m relä
plats | Land | Idrottare | Tid |
---|---|---|---|
1 | USA |
Sänd ut kung Willie Gault Calvin Smith Carl Lewis |
37,86 WR |
2 | Italien |
Stefano Tilli Carlo Simionato Pierfrancesco Pavoni Pietro Mennea |
38.37 NO |
3 | Sovjetunionen |
Andrei Prokofiev Nikolai Sidorov Vladimir Muravyov Viktor Bryshin |
38.41 |
4: e | DDR |
Andreas Knebel Thomas Schröder Jens Hübler Frank Emmelmann |
38,51 |
5 | BR Tyskland |
Werner Bastians Christian Haas Jürgen Evers Andreas Rizzi |
38,56 BR |
6: e | Polen |
Krzysztof Zwoliński Zenon Licznerski Czeslaw Pradzynski Marian Voronin |
38,72 |
7: e | Jamaica |
George Walcott Raymond Stewart Leroy Reid Colin Bradford |
38,75 |
8: e | Frankrike |
Thierry François Marc Gasparoni Antoine Richard Jean-Jacques Boussemart |
38,98 |
Datum: 10 augusti
4 × 400 m relä
Datum: 14 augusti
20 km promenad
plats | idrottare | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Ernesto Canto | MEX | 1:20:49 CR |
2 | Jozef Pribilinec | TCH | 1:20:59 |
3 | Yevgeny Jewsjukov | URS | 1:21:08 |
4: e | José Marín | ESP | 1:21:21 |
5 | Gérard Lelièvre | FRA | 1:21:37 |
6: e | Pavol Blažek | TCH | 1:21:54 |
7: e | Maurizio Damilano | ITA | 1:21:57 |
8: e | Guillaume Leblanc | BURK | 1:22:04 |
Datum: 7 augusti
50 km promenad
plats | idrottare | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Ronald Weigel | DDR | 3:43:08 CR |
2 | José Marín | ESP | 3:43:42 |
3 | Sergei Jung | URS | 3:49:03 |
4: e | Reima salonger | FENA | 3:52:53 |
5 | Raúl González | MEX | 3:53:51 |
6: e | François Lapointe | BURK | 3:53:57 |
7: e | Sandro Bellucci | ITA | 3:55:38 |
8: e | Viktor Dorovskich | URS | 3:56:02 |
Datum: 12 augusti
höjdhopp
plats | idrottare | Land | Höjd (m) |
---|---|---|---|
1 | Hennadij Avdjejenko | URS | 2.32 CR |
2 | Tyke Peacock | USA | 2.32 CR |
3 | Zhu Jianhua | CHN | 2.29 |
4: e | Dietmar Mögenburg | FRG | 2.29 |
5 | Igor Paklin | URS | 2.29 |
6: e | Dwight Stones | USA | 2.29 |
7: e | Carlo Thränhardt | FRG | 2.26 |
8: e | Valery Sereda | URS | 2.26 |
Datum: 13 augusti
Stavhopp
plats | idrottare | Land | Höjd (m) |
---|---|---|---|
1 | Serhiy Bubka | URS | 5,70 CR |
2 | Konstantin Volkov | URS | 5,60 |
3 | Atanas Tarew | BUL | 5,60 |
4: e | Tadeusz Ślusarski | POL | 5.55 |
5 | Tom Hintnaus | BEHÅ | 5,50 |
6: e | Patrick Abada | FRA | 5,50 |
7: e | Miro Zalar | SWE | 5,50 |
8: e | Thierry Vigneron | FRA | 5.40 |
Wladyslaw Kozakiewicz | POL | 5.40 |
Datum: 14 augusti
Långt hopp
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Carl Lewis | USA | 8,55 CR |
2 | Jason Grimes | USA | 8,29 |
3 | Mike Conley Sr. | USA | 8.12 |
4: e | László Szalma | HUN | 8.12 |
5 | Nenad Stekic | YUG | 8,09 |
6: e | Gary älskling | UT | 8,06 |
7: e | Antonio Corgos | ESP | 8,06 |
8: e | Yusuf Alli | NGR | 7,89 |
Datum: 10 augusti
Trippelhopp
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Zdzisław Hoffmann | POL | 17.42 CR |
2 | Willie Banks | USA | 17.18 |
3 | Ajayi Agbebaku | NGR | 17.18 |
4: e | Mike Conley Sr. | USA | 17.13 |
5 | Vlastimil Marinec | TCH | 17.13 |
6: e | Ján Čado | TCH | 17.06 |
7: e | Béla Bakosi | HUN | 16,83 |
8: e | Al Joyner | USA | 16,76 |
Datum: 8 augusti
Skott
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Edward Sarul | POL | 21.39 CR |
2 | Ulf Timmermann | DDR | 21.16 |
3 | Remigius Machura | TCH | 20,98 |
4: e | Dave Loud | USA | 20.60 |
5 | Jānis Bojārs | URS | 20.32 |
6: e | Udo Beyer | DDR | 20.09 |
7: e | Alessandro Andrei | ITA | 20.07 |
8: e | Aulis Akonniemi | FENA | 19.85 |
Datum: 7 augusti
Diskuskast
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Imrich Bugár | TCH | 67,72 CR |
2 | Luis Delís | VALP | 67,36 |
3 | Gejza Valent | TCH | 66.08 |
4: e | Ari Huumonen | FENA | 65.44 |
5 | Jürgen Schult | DDR | 64,92 |
6: e | Georgi Kolnootschenko | URS | 64,74 |
7: e | Juan Martínez | VALP | 64,26 |
8: e | Art Burns | USA | 62.22 |
Datum: 14 augusti
Hammarkast
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Sergei Litvinov | URS | 82.68 CR |
2 | Yuri Sedych | URS | 80,94 |
3 | Zdzisław Kwaśny | POL | 79,42 |
4: e | Igor Nikulin | URS | 79,34 |
5 | Gunther Rodehau | DDR | 77.08 |
6: e | Klaus Ploghaus | FRG | 76,96 |
7: e | Karl-Hans Riehm | FRG | 76,92 |
8: e | Emanuil Djulgerov | BUL | 76,64 |
Datum: 9 augusti
Spjutkastning
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Detlef Michel | DDR | 89,48 |
2 | Tom Petranoff | USA | 85.60 |
3 | Dainis Kūla | URS | 85,58 |
4: e | Heino Puuste | URS | 84,56 |
5 | Per Erling Olsen | INTE HELLER | 83,54 |
6: e | Kenth Eldebrink | SWE | 83,28 |
7: e | Zdenek Adamec | TCH | 81.30 |
8: e | Klaus Tafelmeier | FRG | 80,42 |
Datum: 12 augusti
Tiokamp
plats | idrottare | Land | Poäng officiella värde. |
Poäng 85 värde. |
---|---|---|---|---|
1 | Daley Thompson | GBR | 8666 CR | 8714 |
2 | Jürgen Hingsen | FRG | 8561 | 8599 |
3 | Siegfried Wentz | FRG | 8478 | 8513 |
4: e | Uwe Freimuth | DDR | 8433 | 8469 |
5 | Stephan Niklaus | SUI | 8212 | 8207 |
6: e | Alexander Nevsky | URS | 8201 | 8176 |
7: e | Torsten Voss | DDR | 8167 | 8140 |
8: e | Steffen Grummt | DDR | 8149 | 8142 |
Datum: 12./13. Augusti
Utvärderingen baserades på poängtabellen från 1964. För orientering och klassificering av föreställningarna listas också poängen enligt det nuvarande utvärderingssystemet 1984/85 för jämförelse. Därefter borde rang sju och åtta ha bytts ut. Dessa jämförelser är dock bara vägledande, eftersom de olika standarderna för tiden måste gälla som grund. Vid det efterföljande världsmästerskapet användes den nuvarande värderingen.
Resultat kvinnor
100 m
plats | Idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Marlies Goehr | DDR | 10.97 CR |
2 | Marita Koch | DDR | 11.02 |
3 | Diane Williams | USA | 11.06 |
4: e | Merlene Ottey | SYLT | 11.19 |
5 | Angela Bailey | BURK | 11.20 |
6: e | Helina Marjamaa | FENA | 11.24 |
7: e | Angella Taylor | BURK | 11.30 |
Evelyn Ashford | USA | DNF |
Datum: 8 augusti
Vind: −0,5 m / s
200 m
plats | Idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Marita Koch | DDR | 22.13 CR |
2 | Merlene Ottey | SYLT | 22.19 |
3 | Kathy Cook | GBR | 22.37 |
4: e | Florence Griffith | USA | 22.46 |
5 | Grace Jackson | SYLT | 22,63 |
6: e | Anelija Nunewa | BUL | 22,68 |
7: e | Angela Bailey | BURK | 22,93 |
8: e | Ewa Kasprzyk | POL | 23.03 |
Datum: 14 augusti
Vind: +1,5 m / s
400 m
plats | Idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Jarmila Kratochvílová | TCH | 47,99 WR |
2 | Taťána Kocembová | TCH | 48,59 |
3 | Marija Pinigina | URS | 49,19 |
4: e | Gaby Bussmann | FRG | 49,75 BR |
5 | Marita Payne | BURK | 50.06 |
6: e | Irina Baskakova | URS | 50,48 |
7: e | Dagmar Rübsam | DDR | 50,48 |
8: e | Rosalyn Bryant | USA | 50,66 |
Datum: 10 augusti
800 m
plats | Idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Jarmila Kratochvílová | TCH | 1: 54,68 CR |
2 | Lyubov Gurina | URS | 1: 56.11 |
3 | Ekaterina Podkopaeva | URS | 1: 57,58 |
4: e | Margrit Klinger | FRG | 1: 58.11 |
5 | Robin Campbell | USA | 2: 00.03 |
6: e | Doina Melinte | ROM | 2: 00,13 |
7: e | Milena Matějkovičová | TCH | 2: 01,72 |
8: e | Antje Schröder | DDR | 2: 02.13 |
Datum: 9 augusti
1500 m
plats | Idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Mary Decker | USA | 4: 00.90 CR |
2 | Samira Saizewa | URS | 4: 01.19 |
3 | Ekaterina Podkopaeva | URS | 4: 02.25 |
4: e | Rawilja Agletdinova | URS | 4: 02,67 |
5 | Wendy Sly | GBR | 4: 04.14 |
6: e | Doina Melinte | ROM | 4: 04.42 |
7: e | Gabriella Dorio | ITA | 4: 04.73 |
8: e | Brit McRoberts | BURK | 4: 06.74 |
Datum: 14 augusti
3000 m
plats | Idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Mary Decker | USA | 8: 34,62 CR |
2 | Brigitte Kraus | FRG | 8: 35,11 BR |
3 | Tatiana Kasankina | URS | 8: 35,13 |
4: e | Svetlana Ulmasova | URS | 8: 35,55 |
5 | Wendy Sly | GBR | 8: 37.06 |
6: e | Agnese Possamai | ITA | 8: 37,96 NO |
7: e | Jane Furniss | GBR | 8: 45,69 |
8: e | Natalia Artyomova | URS | 8: 47,98 |
Datum: 10 augusti
maraton-
plats | Idrottare | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Grete Waitz | INTE HELLER | 2:28:09 CR |
2 | Marianne Dickerson | USA | 2:31:09 |
3 | Raissa Smechnova | URS | 2:31:13 |
4: e | Rosa Mota | POR | 2:31:50 |
5 | Jacqueline Gareau | BURK | 2:32:35 |
6: e | Laura Fogli | ITA | 2:33:31 |
7: e | Regina Joyce | IRL | 2:33:52 |
8: e | Tuija Toivonen | FENA | 2:34:14 |
Datum: 7 augusti
100 m hinder
plats | Idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Bettine Jahn | DDR | 12.35 |
2 | Kerstin pojke | DDR | 12.42 |
3 | Ginka Sagortschewa | BUL | 12,62 |
4: e | Natalia Petrova | URS | 12,67 |
5 | Shirley Strong | GBR | 12,78 |
6: e | Elena Bisserova | URS | 12.80 |
7: e | Cornelia Oschkenat | DDR | 12,94 |
8: e | Benita Fitzgerald | USA | 12.99 |
Datum: 13 augusti
Vind: +2,4 m / s (ingen rekordigenkänning på grund av stark medvind)
Den bästa tiden som uppnåddes här under vanliga förhållanden var 12,75 s:
- Bettine Jahn (DDR), tredje kvartfinalens lopp
- Ginka Sagortschewa (Bulgarien), första semifinalloppet
400 m hinder
plats | Idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Ekaterina Fessenko | URS | 54,14 CR |
2 | Ana Ambrazienė | URS | 54.15 |
3 | Ellen Fiedler | DDR | 54,55 |
4: e | Petra Pfaff | DDR | 54,64 |
5 | Petra Krug | DDR | 54,76 |
6: e | Ann-Louise Skoglund | SWE | 54,80 |
7: e | Susan Morley | GBR | 56.04 |
8: e | Cristieana Cojocaru | ROU | 56,26 |
Datum: 10 augusti
4 × 100 m relä
plats | Land | Idrottare | Tid |
---|---|---|---|
1 | DDR |
Silke Möller Marita Koch Ingrid Auerswald Marlies Göhr |
41,76 CR |
2 | Storbritannien |
Joan Baptiste Kathy Cook Beverley Callender Shirley Thomas |
42,71 |
3 | Jamaica |
Leleith Hodges Jacqueline Pusey Juliet Cuthbert Merlene Ottey |
42,73 |
4: e | Bulgarien |
Ginka Sagortschewa Anelija Nunewa Nadeschda Georgiewa Pepa Pavlova |
42,93 |
5 | Kanada |
Angela Bailey Marita Payne Tanya Brothers Molly Killingbeck |
43.05 |
6: e | Sovjetunionen |
Lyudmila Kondratjewa Jelena Vinogradowa Irina Olchownikowa Olga Antonowa |
43,22 |
7: e | Frankrike |
Marie-France Loval Marie-Christine Cazier Rose-Aimée Bacoul Liliane Gaschet |
43,40 |
8: e | tjecko-Slovakien |
Jarmila Strejčková Štěpánka Sokolová Radislava Šoborová Eva Murková |
43,78 |
Datum: 10 augusti
4 × 400 m relä
plats | Land | Idrottare | Tid |
---|---|---|---|
1 | DDR |
Kerstin Walther Sabine Busch Marita Koch (final) Dagmar Rübsam (final) i den preliminära körningen också: Undine Bremer Ellen Fiedler |
3: 19,73 CR |
2 | tjecko-Slovakien |
Taťána Kocembová Milena Matějkovičová Zuzana Moravčíková Jarmila Kratochvílová |
3: 20,32 |
3 | Sovjetunionen |
Jelena Korban Marina Iwanowa Irina Baskakowa Marija Pinigina |
3: 21,16 |
4: e | Kanada |
Charmaine Crooks Jillian Richardson Molly Killingbeck Marita Payne |
3: 27,41 |
5 | USA |
Roberta Belle Easter Gabriel Rosalyn Bryant Denean Howard |
3: 27,57 |
6: e | BR Tyskland |
Rita Daimer Ute Thimm Gisela Gottwald Gaby Bussmann |
3: 29,43 |
7: e | Bulgarien |
Svobodka Damjanowa Rossiza Stamenowa Katja Iliewa Galina Penkowa |
3: 30,36 |
8: e | Rumänien |
Iulia Radu Daniela Matei Cristieana Cojocaru Elena Lina |
3: 35,61 |
Datum: 14 augusti
höjdhopp
plats | Idrottare | Land | Höjd (m) |
---|---|---|---|
1 | Tamara Bykova | URS | 2,01 CR |
2 | Ulrike Meyfarth | FRG | 1,99 |
3 | Louise Ritter | USA | 1,95 |
4: e | Coleen sommar | USA | 1,95 |
5 | Kerstin Brandt | DDR | 1,92 |
6: e | Debbie Brill | BURK | 1,88 |
7: e | Susanne Helm | DDR | 1,88 |
8: e | Olga Juha | HUN | 1,88 |
Datum: 9 augusti
Långt hopp
plats | Idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Heike Daute | DDR | 7.27 |
2 | Anișoara Cușmir | ROU | 7.15 |
3 | Carol Lewis | USA | 7.04 |
4: e | Tatiana Proskuryakova | URS | 7,02 CSkriv |
5 | Beverly Kinch | GBR | 6,93 |
6: e | Zsuzsa Vanyek | HUN | 6,81 |
7: e | Eva Murková | TCH | 6,80 |
8: e | Robyn Lorraway | UT | 6,65 |
Datum: 14 augusti
Kommentar till mästerskapsrekordet:
De bästa avstånden för de tre medaljvinnarna stöddes alla av för mycket medvindstöd. Den högsta mognaden för den bästa listan i denna tävling var 7,02 m. Den uppnåddes av vinnaren Heike Daute, senare Heike Drechsler (sista, andra försöket) och fjärde placerade Tatjana Proskurjakowa (sista, sjätte försöket).
Skott
plats | Idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Helena Fibingerová | TCH | 21.05 CR |
2 | Helma Knorscheidt | DDR | 20.70 |
3 | Ilona Slupianek | DDR | 20.56 |
4: e | Nunu Abashydze | URS | 20.55 |
5 | Natalia Lisovskaya | URS | 20.02 |
6: e | Mihaela Loghin | ROU | 19.85 |
7: e | Claudia Losch | FRG | 19,72 |
8: e | María Elena Sarría | VALP | 19.47 |
Datum: 12 augusti
Diskuskast
plats | Idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Martina Opitz | DDR | 68,94 CR |
2 | Galina Murašova | URS | 67,44 |
3 | Maria Petkova | BUL | 66,44 |
4: e | Tsvetanka Christova | BUL | 65,62 |
5 | Gisela Beyer | DDR | 65,26 |
6: e | Zdeňka Šilhavá | TCH | 64,32 |
7: e | Ria Stalman | NED | 63,76 |
8: e | Meg Ritchie | GBR | 62,50 |
Datum: 10 augusti
Spjutkastning
plats | Idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Tiina Lillak | FENA | 70,82 CR |
2 | Fatima Whitbread | GBR | 69,14 |
3 | Anna Verouli | GRE | 65,72 |
4: e | Tessa Sanderson | GBR | 64,76 |
5 | Éva Ráduly-Zörgő | ROU | 63,86 |
6: e | Tuula Laaksalo | FENA | 62.44 |
7: e | Beate Peters | FRG | 62,42 |
8: e | María Caridad Colón | VALP | 62.04 |
Datum: 13 augusti
Heptatlon
plats | Idrottare | Land | Poäng officiella värde. |
Poäng 85 värde. |
---|---|---|---|---|
1 | Ramona Neubert | DDR | 6714 CR | 6770 |
2 | Sabine Paetz | DDR | 6662 | 6713 |
3 | Anke far | DDR | 6532 | 6525 |
4: e | Sabine Everts | FRG | 6398 | 6388 |
5 | Valentina Dimitrova | BUL | 6362 | 6344 |
6: e | Ekaterina Smirnova | URS | 6321 | 6277 |
7: e | Glynis Nunn | UT | 6195 | 6131 |
8: e | Tineke Hidding | NED | 6155 | 6104 |
Datum: 8./9. Augusti
Utvärderingen baserades på poängtabellen från 1971. För orientering och klassificering av prestanda listas också poängen 1985 enligt det nuvarande utvärderingssystemet. Därefter borde tretton och fjorton ha bytts ut. Dessa jämförelser är dock bara vägledande, eftersom de olika standarderna för tiden måste gälla som grund. Vid det efterföljande världsmästerskapet användes den nuvarande värderingen.
webb-länkar
- 1: a IAAF-världsmästerskapen i friidrott på iaaf.org, öppnat den 14 april 2020
- Atletik I världsmästerskap Helsingfors, Finland 1983 index på todor66.com, öppnat 14 april 2020
- Resultat för alla världsmästerskap i friidrott Helsingfors 1983 på sportschau.de, nås den 14 april 2020
- Friidrott. Världsmästare - Medaljvinnare på rekorde-im-sport.de, nås den 14 april 2020
- Världsmästerskap i friidrott 1983 i Helsingfors, Finland ifosta.de, öppnat den 14 april 2020