1983 Sydamerikanska friidrottsmästerskap
Den XXXII. Sydamerikanska friidrottmästerskap hölls från 29 september till 2 oktober 1983 i Santa Fe , Argentina . Den mest framgångsrika deltagaren var den brasilianska sprinteren Paulo Correia med tre guldmedaljer och en silvermedalj. I kvinnokategorin vann Elba Barbosa från Brasilien tre guldmedaljer.
Mäns tävlingar
Lagmästerskapet för män vann det brasilianska laget med 259 poäng, före chilenerna med 159 poäng och det argentinska laget med 143 poäng och colombianerna med 55 54 poäng. Bakom Uruguay med 22 poäng uppnådde peruanerna 15 poäng, Paraguay 8 poäng, Bolivia och Ecuador 6 poäng vardera och Venezuela 3 poäng.
100 meter löpande män
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Nelson dos Santos | BEHÅ | 10,3 s |
2 | Paulo Correia | BEHÅ | 10,5 s |
3 | Giorgio Mautino | FÖRBI | 10,5 s |
Final: 29 september
200 meter körda män
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Paulo Correia | BEHÅ | 21,3 s |
2 | Nelson dos Santos | BEHÅ | 21,5 s |
3 | José Beduino | ARG | 21,7 s |
Final: 30 september
400 meter löpande män
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Sérgio Menezes | BEHÅ | 46,8 s |
2 | Evaldo da Silva | BEHÅ | 47,4 s |
3 | Wolfman Mena | COL | 47,5 s |
Final: 30 september
800 meter löpande män
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | José Luíz Barbosa | BEHÅ | 1: 49,1 min |
2 | Emilio Ulloa | CHI | 1: 49,2 min |
3 | Raúl López | ARG | 1: 50,5 min |
Final: 30 september
1500 meter körda män
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Emilio Ulloa | CHI | 3: 48,3 min |
2 | Omar Ortega | ARG | 3: 48,9 min |
3 | Adauto-doming | BEHÅ | 3: 50,8 min |
Final: 2 oktober
5000 meter körda män
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Omar Aguilar | CHI | 14: 00.9 min |
2 | João de Ataide | BEHÅ | 14: 01,2 min |
3 | Tyska Peña | COL | 14: 03,1 min |
Final: 29 september
10 000 meter körda män
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Omar Aguilar | CHI | 29: 12,1 min |
2 | João de Ataide | BEHÅ | 29: 13,4 min |
3 | Jairo Correa | COL | 29: 22,7 min |
Final: 30 september
Maraton män
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Juan Plagman | CHI | 2:15:50 timmar |
2 | Jairo Correa | COL | 2:17:43 h |
3 | Rafael Parra | COL | 2:19:42 timmar |
Final: 2 oktober
110 meter häck män
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Pedro Chiamulera | BEHÅ | 14,3 s |
2 | Wellington da Nobrega | BEHÅ | 14,5 s |
3 | Rodolfo Iturraspe | CHI | 14,9 s |
Final: 2 oktober
400 meter häck män
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Pedro Chiamulera | BEHÅ | 52,2 s |
2 | Rodrigo de la Fuente | CHI | 52,7 s |
3 | Elías da Fonseca | BEHÅ | 52,8 s |
Final: 30 september
3000 meter hinderbana män
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Emilio Ulloa | CHI | 8: 44,6 min |
2 | Wilson de Santana | BEHÅ | 8: 47,7 min |
3 | Adauto-doming | BEHÅ | 8: 50,8 min |
Final: 1 oktober
4 x 100 meter relä män
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 |
Marcus Barros Nelson dos Santos Paulo Correia Sérgio Menezes |
BEHÅ | 40,7 s |
2 | Muro Oscar Barrionuevo Hugo Alzamora José Beduino |
ARG | 40,8 s |
3 |
Luis Cabral Daniel Ipata Guzman Ruben da Cunha |
URU | 41,4 s |
Final: 2 oktober
4 x 400 meter relä män
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 |
Paulo Correia Evaldo da Silva José Luíz Barbosa Sérgio Menezes |
BEHÅ | 3: 10,8 min |
2 |
Carlos Contreras Rodrigo de la Fuente Luis Schneider Urquiza |
CHI | 3: 13,6 min |
3 |
Eduardo Sandes Daniel Bambicha Hugo Alzamora Raúl López |
ARG | 3: 14,5 min |
Final: 30 september
20 kilometer promenad
plats | idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Héctor Moreno | COL | 1:24:12 timmar |
2 | Francisco Vargas | COL | 1:25:35 timmar |
3 | Osvaldo Morejon | BOL | 1:32:20 timmar |
Final: 1 oktober
Höga hopp män
plats | idrottare | Land | höjd |
---|---|---|---|
1 | Jorge Achanjo | BEHÅ | 2,14 m |
2 | Fernando Pastoriza | ARG | 2,14 m |
Rodrigo de la Fuente | CHI | 2,04 m |
Final: 2 oktober
Stavvalvsmän
plats | idrottare | Land | höjd |
---|---|---|---|
1 | Fernando Hoces | CHI | 4,70 m |
2 | Renato Bortolozzi | BEHÅ | 4,60 m |
3 | Walter Franzantti | ARG | 4,50 m |
Oscar Veit | ARG | 4,50 m |
Final: 1 oktober
Långhopp män
plats | idrottare | Land | Vidd |
---|---|---|---|
1 | Osvaldo Frigerio | ARG | 7,51 m |
2 | Luiz Favero | BEHÅ | 7,41 m |
3 | Marcus Barros | BEHÅ | 7,28 m |
Final: 30 september
Trippelhopp män
plats | idrottare | Land | Vidd |
---|---|---|---|
1 | Francisco Pichott | CHI | 15,64 m |
2 | José Quiñaliza | ECU | 15,52 m |
3 | Jailto Bonfim | BEHÅ | 15,44 m |
Final: 29 september
Shot sätt män
plats | idrottare | Land | Vidd |
---|---|---|---|
1 | Gert Weil | CHI | 18,29 m |
2 | Juan Turri | ARG | 16,56 m |
3 | Adilson Oliveira | BEHÅ | 15,70 m |
Final: 30 september
Diskus kasta män
plats | idrottare | Land | Vidd |
---|---|---|---|
1 | José Jacques | BEHÅ | 51,86 m |
2 | Celso da Cunha | BEHÅ | 50,50 m |
3 | Andres Pérez | CHI | 49,24 m |
Final: 1 oktober
Hammarkast män
plats | idrottare | Land | Vidd |
---|---|---|---|
1 | Ivam Bertelli | BEHÅ | 61,16 m |
2 | Roberto Olcese | ARG | 60,56 m |
3 | Pedro Attilio | BEHÅ | 59,74 m |
Final: 29 september
Javelin män
plats | idrottare | Land | Vidd |
---|---|---|---|
1 | José de Souza | BEHÅ | 74,54 m |
2 | Luis Martínez | COL | 71,48 m |
3 | Amilcar de Barros | BEHÅ | 71,24 m |
Final: 2 oktober
Decathlon män
plats | idrottare | Land | Poäng |
---|---|---|---|
1 | Carlos Gambetta | ARG | 7252 |
2 | Ronaldo Alcaraz | BEHÅ | 7096 |
3 | Antonio Balbuena | BEHÅ | 6959 |
29 och 30 september
Tävlingar för kvinnor
Lagmästerskapet för kvinnor vann brasilianerna med 178 poäng, före chilenarna med 86 poäng och argentinalaget med 76 poäng. Bakom colombianerna med 50 poäng uppnådde Peru 36 poäng, Bolivia 26 poäng, Ecuador 24 poäng och Uruguay 9 poäng.
100 meter kvinnor
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Esmeralda de Jesus Garcia | BEHÅ | 11,6 s |
2 | Sheila de Oliveira | BEHÅ | 11,8 s |
3 | Daisy Salas | CHI | 11,9 s |
Final: 2 oktober
200 meter löpande kvinnor
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Jucilene Garces | BEHÅ | 24,5 s |
2 | Sheila de Oliveira | BEHÅ | 24,9 s |
3 | Margarita grön | URU | 24,9 s |
Final: 30 september
400 meter löpande kvinnor
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Elba Barbosa | BEHÅ | 54,0 s |
2 | Jucilene Garces | BEHÅ | 54,0 s |
3 | Norfalia Carabali | COL | 54,8 s |
Final: 2 oktober
800 meter löpande kvinnor
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Alejandra Ramos | CHI | 2: 04,6 min |
2 | Soraya Telles | BEHÅ | 2: 06,2 min |
3 | Norfalia Carabali | COL | 2: 07,2 min |
Final: 30 september
1500 meter kvinnor
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Alejandra Ramos | CHI | 4: 25,3 min |
2 | Mónica Regonesi | CHI | 4: 27,2 min |
3 | Adriana Marchena | VEN | 4: 27,5 min |
Final: 1 oktober
3000 meter springa kvinnor
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Mónica Regonesi | CHI | 9: 57,2 min |
2 | Maria Biondi | ARG | 10: 02,2 min |
3 | Ruth Jaime | FÖRBI | 10: 06,3 min |
Final: 2 oktober
100 meter hinder kvinnor
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Beatriz Capotosto | ARG | 13,2 s |
2 | Juraciara da Silva | BEHÅ | 13,7 s |
3 | Orlane dos Santos | BEHÅ | 14,4 s |
Final: 2 oktober
400 meter hinder kvinnor
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 | Conceição Geremias | BEHÅ | 59,5 s |
2 | Margit Weise | BEHÅ | 60,5 s |
3 | Annabella del Lago | ARG | 62,6 s |
Final: 30 september
4 x 100 meter stafett kvinnor
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 |
Elba Barbosa Juraciara da Silva Esmeralda de Jesus Garcia Sheila de Oliveira |
BEHÅ | 45,4 s |
2 |
Graciela Acosta Andrea Sassi Claudia Acerenca Margarita Green |
URU | 47,7 s |
3 |
Final: 2 oktober
Reläerna i Argentina och Chile diskvalificerades, så bara två reläer var på rankningen.
4 x 400 meter stafett kvinnor
plats | Idrottare | Land | tid |
---|---|---|---|
1 |
Margit Weise Maria do Carmo Fialho Jucilene Garces Elba Barbosa |
BEHÅ | 3: 40,0 min |
2 |
Graciela Mardones Paola Raab Alejandra Ramos Cecilia Rodríguez |
CHI | 3: 45,3 min |
3 |
Amalia Linietzki Marcela López Espinoza Croatto Fox |
ARG | 3: 48,7 min |
Final: 30 september
Höga hopp kvinnor
plats | Idrottare | Land | höjd |
---|---|---|---|
1 | Orlane dos Santos | BEHÅ | 1,80 m |
2 | Conceição Geremias | BEHÅ | 1,77 m |
3 | Liliana Arigoni | ARG | 1,71 m |
Carmen Garib | CHI | 1,71 m |
Final: 29 september
Långhoppskvinnor
plats | Idrottare | Land | Vidd |
---|---|---|---|
1 | Esmeralda de Jesus Garcia | BEHÅ | 6,12 m |
2 | Adriana Ruffin | CHI | 5,84 m |
3 | Orlane dos Santos | BEHÅ | 5,79 m |
Final: 1 oktober
Shot put kvinnor
plats | Idrottare | Land | Vidd |
---|---|---|---|
1 | Maria Fernandes | BEHÅ | 15,01 m |
2 | Marinalva dos Santos | BEHÅ | 14,87 m |
3 | Jazmin Cirio | CHI | 14,04 m |
Final: 2 oktober
Diskus kasta kvinnor
plats | Idrottare | Land | Vidd |
---|---|---|---|
1 | Odete Domingos | BEHÅ | 49,30 m |
2 | María Isabel Urrutia | COL | 45,00 m |
3 | Maria Fernandes | BEHÅ | 44,72 m |
Final: 30 september
Spjutkvinnor
plats | Idrottare | Land | Vidd |
---|---|---|---|
1 | Marieta Riera | VEN | 51,04 m |
2 | Carolina Weil | CHI | 50,68 m |
3 | Mariela Riera | VEN | 49,18 m |
Final: 29 september
Heptatlon kvinnor
plats | Idrottare | Land | Poäng |
---|---|---|---|
1 | Conceição Geremias | BEHÅ | 5865 |
2 | Olga Verissimo | BEHÅ | 5371 |
3 | Yvonne Neddermann | ARG | 5273 |
1 och 2 oktober
Medaljbord
Medaljtabelfinal efter 39 beslut | |||||
---|---|---|---|---|---|
plats | Land | guld- | silver- | brons | total |
1 | Brasilien | 23 | 20: e | 12: e | 55 |
2 | Chile | 11 | 7: e | 5 | 23 |
3 | Argentina | 3 | 6: e | 10 | 19: e |
4: e | Colombia | 1 | 4: e | 6: e | 11 |
5 | Venezuela | 1 | - | 2 | 3 |
6: e | Uruguay | - | 1 | 2 | 3 |
7: e | Ecuador | - | 1 | - | 1 |
8: e | Peru | - | - | 2 | 2 |
9 | Bolivia | - | - | 1 | 1 |
litteratur
- Winfried Kramer: Sydamerikanska friidrottsmästerskap 1919–1995 . Neunkirchen 1996