EM i friidrott 1982
13: e friidrottsmästerskapen | |
---|---|
stad | Aten |
Stadion | Aten olympiska stadion |
Tävlingar | 41 |
Världsrekord | 4: e |
Fler europeiska rekord | 1 |
öppning | 6 september 1982 |
Avslutningsceremoni | 12 september 1982 |
tidslinje | |
← Prag 1978 | Stuttgart 1986 → |
Medaljtabell (slutresultat efter 41 beslut) | |||||
---|---|---|---|---|---|
plats | Land | ||||
1 | DDR | 13: e | 8: e | 7: e | 28 |
2 | BR Tyskland | 8: e | 1 | 4: e | 13: e |
3 | Sovjetunionen | 6: e | 12 | 8: e | 26: e |
4: e | Storbritannien | 3 | 5 | 1 | 9 |
5 | tjecko-Slovakien | 1 | 4: e | 4: e | 9 |
6: e | Italien | 1 | 2 | 2 | 5 |
Spanien | 1 | 2 | 2 | 5 | |
8: e | polen | 1 | 2 | 1 | 4: e |
bulgarien | 1 | 2 | 1 | 4: e | |
10 | rumänien | 1 | 2 | - | 3 |
Komplett medaljbord |
Det 13: e EM i friidrott ägde rum i Aten från 6 till 12 september 1982 , för andra gången sedan 1969 . Med undantag för maraton och vandringstävlingar hölls tävlingarna i den nybyggda olympiska stadion, som dock bara levde upp till sitt namn 22 år senare vid de olympiska spelen 2004 .
Tävlingar
Det skedde två förändringar - återigen för kvinnor - i tävlingserbjudandet. Den maraton var hölls för första gången och i stället för femkamp , den kom sjukamp i programmet.
Atletisk prestanda
Den mest framgångsrika nationen var DDR med tretton EM- titlar . Bakom dem låg det otroligt starka laget från Förbundsrepubliken Tyskland med åtta titlar före Sovjetunionen - sex guldmedaljer. Men strax före starten av EM drog Sovjetunionen 26 registrerade deltagare. Frågan om dopning spelade en viktig roll här.
- Fyra nya världsrekord har satts:
- Tiokamp : Daley Thompson ( Storbritannien ) - 8744 poäng
- 400 meter körning : Marita Koch ( DDR ) - 48,16 s
- 4 x 400 meter relä för kvinnor: DDR ( Kirsten Siemon , Sabine Busch , Dagmar Rübsam , Marita Koch ) - 3: 19.05 min
- Höjdhopp : Ulrike Nasse-Meyfarth ( BR Tyskland ) - 2,02 m
- Det fanns också ett nytt europeiskt rekord:
- 400 meter häck : Harald Schmid (Förbundsrepubliken Tyskland) - 47,48 s
- Fem idrottare vann två guldmedaljer vardera vid dessa mästerskap:
- Hartmut Weber (Förbundsrepubliken Tyskland) - 400 meter, 4 × 400 m relä
- Harald Schmid (BR Tyskland) - 400 meter häck, 4 × 400 m relä
- Marlies Göhr (DDR) - 100 meter , 4 × 100 m relä
- Bärbel Wöckel (DDR) - 200 meter , 4 × 100 m relä
- Marita Koch (DDR) - 400 meter, 4 × 400 m relä
- Åtta av Europamästarna från 1982 hade redan vunnit europeiska mästerskapstitlar :
- Marita Koch (DDR) - 400 meter, upprepning av hennes framgång från 1978 , också andra seger i rad med DDR: s 4 × 400 m relä, så hon blev nu fyra gånger Europamästare
- Thomas Munkelt (DDR) - 110 meter häck, upprepning av hans framgång från 1978
- Harald Schmid, BR Tyskland - 400 meter häck, upprepning av hans framgång från 1978
- Udo Beyer (DDR) - Shot put , upprepning av hans framgång från 1978
- Jurij Sedych ( Sovjetunionen ) - hammarkast , upprepning av hans framgång från 1978
- Marlies Göhr (DDR) - 100 meter, upprepning av hennes framgång från 1978
- Svetlana Ulmassowa (Sovjetunionen) - 3000 meter , upprepning av hennes framgång 1978
- Ilona Slupianek (DDR) - Shot put och upprepar sin framgång från 1978
Resultat män
100 m
plats | idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Frank Emmelmann | DDR | 10.21 |
2 | Pierfrancesco Pavoni | ITA | 10,25 NU23R |
3 | Marian Voronin | POL | 10.28 |
4: e | Cameron Sharp | GBR | 10,28 SBE |
5 | Nikolai Sidorov | URS | 10.32 PB |
6: e | Olaf Prenzler | DDR | 10.35 SB |
7: e | Bernard Petitbois | FRA | 10.50 |
8: e | Kosmas Stratos | GRE | 12,56 |
Final: 7 september
Vind: −0,8 m / s
200 m
plats | idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Olaf Prenzler | DDR | 20.46 PB |
2 | Cameron Sharp | GBR | 20.47 PB |
3 | Frank Emmelmann | DDR | 20.60 |
4: e | Erwin Skamrahl | FRG | 20.61 SB |
5 | Istvan Nagy | HUN | 20,62 SB |
6: e | Patrick Barré | FRA | 20,75 SB |
7: e | Vladimir Muravyov | URS | 20,76 |
8: e | Sergei Sokolov | URS | 20,81 |
Final: 9 september
Vind: −0,6 m / s
400 m
plats | idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Hartmut Weber | FRG | 44,72 CR |
2 | Andreas Knebel | DDR | 45.29 PB |
3 | Viktor Markin | URS | 45.30 SB |
4: e | Philip Brown | GBR | 45,45 SB |
5 | Alexander Troschtschilo | URS | 45,67 NU23R |
6: e | Pavel Konovalov | URS | 45,84 PB |
7: e | Željko Knapić | YUG | 46,20 SB |
8: e | Thomas Giessing | FRG | 48,70 |
Final: 9 september
800 m
plats | idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Hans-Peter Ferner | FRG | 1: 46,33 SB |
2 | Sebastian Coe | GBR | 1: 46,68 |
3 | Jorma Härkönen | FENA | 1: 46,90 SB |
4: e | Garry Cook | GBR | 1: 46,94 |
5 | Rob Druppers | NED | 1: 47.06 |
6: e | Detlef Wagenknecht | DDR | 1: 47,06 SB |
7: e | Olaf Beyer | DDR | 1: 47,36 SB |
8: e | Willi Wuelbeck | FRG | 1: 48,90 |
Final: 8 september
1500 m
plats | idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Steve Cram | GBR | 3: 36,49 |
2 | Mikalaj Kirau | URS | 3: 36.99 |
3 | José Manuel Abascal | ESP | 3: 37,04 |
4: e | Robert Nemeth | AUT | 3: 37,81 SB |
5 | Vitaly Tyschtschenko | URS | 3: 38.15 SB |
6: e | Uwe Becker | FRG | 3: 38,17 |
7: e | Pierre Délèze | SUI | 3: 39,64 |
8: e | Ray Flynn | IRL | 3: 40,44 |
Final: 11 september
5000 m
plats | idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Thomas Wessinghage | FRG | 13: 28.90 |
2 | Werner Schildhauer | DDR | 13: 30.03 |
3 | David Moorcroft | GBR | 13: 30.42 |
4: e | Evgeni Ignatov | BUL | 13: 30,95 |
5 | Dietmar Millonig | AUT | 13: 31.03 |
6: e | Valery Abramov | URS | 13: 31.26 |
7: e | Tim Hutchings | GBR | 13: 31,86 |
8: e | Martti Vainio | FENA | 13: 33,69 |
Final: 11 september
10.000 m
plats | idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Alberto Cova | ITA | 27: 41.03 SB |
2 | Werner Schildhauer | DDR | 27: 41,21 |
3 | Martti Vainio | FENA | 27: 42,51 SB |
4: e | Carlos Lopes | POR | 27: 47,95 |
5 | Julian Goater | GBR | 28: 10.98 |
6: e | Salvatore Antibo | ITA | 28: 21.07 SB |
7: e | Steve Jones | GBR | 28: 22.94 SB |
8: e | Charlie Spedding | GBR | 28: 25.91 SB |
Datum: 6 september
maraton-
plats | idrottare | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Gerard Nijboer | NED | 2:15:16 SB |
2 | Armand Parmentier | BEL | 2:15:51 SB |
3 | Karel Lismont | BEL | 2:16:04 SB |
4: e | Pertti Tiainen | FENA | 2:16:27 SB |
5 | Jukka Toivola | FENA | 2:17:31 SB |
6: e | Waldemar Cierpinski | DDR | 2:17:50 SB |
7: e | Ryszard Marczak | POL | 2:17:53 |
8: e | Ciampaolo Messina | ITA | 2:18:20 |
Datum: 12 september
110 m hinder
plats | idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Thomas Munkelt | DDR | 13.41 SB |
2 | Andrei Prokofiev | URS | 13.44 SB |
3 | Arto Bryggare | FENA | 13.60 |
4: e | Wilbert Greaves | GBR | 13,67 |
5 | Alexander Putschkov | URS | 13,79 |
6: e | Romuald Giegiel | POL | 13,82 |
7: e | Karl-Werner Dönges | FRG | 13,83 |
8: e | Holger Pohland | DDR | 13,89 |
Final: 11 september
Vind: −0,9 m / s
400 m hinder
plats | idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Harald Schmid | FRG | 47,48 ER |
2 | Alexander Yatsevich | URS | 48,60 PB |
3 | Uwe Ackermann | DDR | 48,64 |
4: e | Wassyl Archypenko | URS | 48,68 SB |
5 | Ryszard Szparak | POL | 49.41 SB |
6: e | Alexander Charlow | URS | 49,56 SB |
7: e | Sven Nylander | SWE | 49,64 |
8: e | Toma Tomow | BUL | 50,10 SBe |
Final: 8 september
3000 m hinder
plats | idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Patriz Ilg | FRG | 8: 18,52 |
2 | Bogusław Mamiński | POL | 8: 19.22 |
3 | Domingo Ramón | ESP | 8: 20.48 SB |
4: e | Hagen Melzer | DDR | 8: 21.33 SB |
5 | Wolfgang Konrad | AUT | 8: 21,95 |
6: e | Ilkka Äyräväinen | FENA | 8: 24,19 |
7: e | Mariano Scartezzini | ITA | 8: 24,68 |
8: e | Tommy Ekblom | FENA | 8: 27.15 SB |
Final: 10 september
4 × 100 m relä
plats | Land | Idrottare | Tid |
---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen |
Sergei Sokolow Alexander Aksinin Andrei Prokofiev Nikolai Sidorow |
38,60 SB |
2 | DDR |
Detlef Kübeck Olaf Prenzler Thomas Munkelt Frank Emmelmann |
38,71 |
3 | BR Tyskland |
Christian Zirkelbach Christian Haas Peter Klein Erwin Skamrahl |
38,71 BR |
4: e | Italien |
Pierfrancesco Pavoni Giovanni Bongiorni Luciano Caravani Carlo Simionato |
38,96 SB |
5 | polen |
Arkadiusz Janiak Zenon Licznerski Krzysztof Zwoliński Marian Woronin |
39,00 SB |
6: e | Ungern |
István Tatár István Nagy Laszlo Babaly Attila Kovács |
39.01 SB |
7: e | Frankrike |
Antoine Richard Patrick Barré Bernard Petitbois Herman Lomba |
39.22 SB |
8: e | bulgarien |
Ivajlo Karanyotov Nikolai Markow Petar Petrow Ivan Tuparow |
39,39 SB |
Final: 11 september
4 × 400 m relä
plats | Land | Idrottare | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | BR Tyskland |
Erwin Skamrahl Harald Schmid Thomas Giessing ( final ) Hartmut Weber i spetsen också: Edgar Nakladal |
3: 00.51 CR |
2 | Storbritannien |
David Jenkins Garry Cook Todd Bennett Philip Brown |
3: 00.67 SB |
3 | Sovjetunionen |
Alexander Troschtschilo Pawel Roschtschin Pawel Konovalov Viktor Markin ( final ) i den preliminära också: Vladimir Pronin |
3: 00,79 SB |
4: e | polen |
Ryszard Wichrowski Ryszard Szparak Andrzej Stepien Ryszard Podlas |
3: 02,77 SB |
5 | tjecko-Slovakien |
Miroslav Zahorak Frantisek Brecka Dusan Malovec Stanislav Sajdok |
3: 02.82 SB |
6: e | Italien |
Pietro Mennea Gianni Tozzi Roberto Ribaud Mauro Zuliani |
3: 03.21 SB |
7: e | Frankrike |
Paul Bourdin Aldo Canti Didier Dubois Pascal Barré |
3: 04,73 SB |
8: e | Sverige |
Sven Nylander Erik Josjö Per-Ola Olsson Staffan Blomstrand |
3: 06.91 |
Final: 11 september
20 km promenad
plats | idrottare | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | José Marín | ESP | 1:23:43 SB |
2 | Jozef Pribilinec | TCH | 1:25:55 SB |
3 | Pavol Blažek | TCH | 1:26:13 SB |
4: e | Gérard Lelièvre | FRA | 1:26:30 PB |
5 | Alessandro Pezzatini | ITA | 1:26:39 SB |
6: e | Carlo Matioli | ITA | 1:26:56 SB |
7: e | Nikolai Matveev | URS | 1:27:57 PB |
8: e | Reima salonger | FENA | 1:28:04 SB |
Datum: 7 september
50 km promenad
plats | idrottare | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Reima salonger | FENA | 3:55:29 |
2 | José Marín | ESP | 3:59:18 |
3 | Bo Gustafsson | SWE | 4:01:21 SB |
4: e | Hartwig Gauder | DDR | 4:04:51 |
5 | Boguslaw Duda | POL | 4:07:20 PB |
6: e | Jorge Llopart | ESP | 4:08:28 |
7: e | Valeri Suntsow | URS | 4:12:51 |
8: e | Stig-Olaf Elofsson | SWE | 4:22:44 SB |
Datum: 10 september
höjdhopp
plats | idrottare | Land | Höjd (m) |
---|---|---|---|
1 | Dietmar Mögenburg | FRG | 2.30 CRe |
2 | Janusz Trzepizur | POL | 2.27 |
3 | Gerd Nagel | FRG | 2,24 SBe |
4: e | André Schneider | FRG | 2,24 SB |
5 | Valery Sereda | URS | 2,21 SBe |
6: e | Vladimir Granenkov | URS | 2,21 SBe |
7: e | Roland Dalhauser | SUI | 2,21 SBe |
8: e | Franck Bonnet | FRA | 2.18 |
Final: 11 september
Stavhopp
plats | idrottare | Land | Höjd (m) |
---|---|---|---|
1 | Alexander Krupski | URS | 5,60 CR |
2 | Vladimir Polyakov | URS | 5,60 CR |
3 | Atanas Tarew | BUL | 5,60 CR |
4: e | Miro Zalar | SWE | 5,55 SB |
5 | Alexander Chernyayev | URS | 5,50 |
Thierry Vigneron | FRA | 5,50 | |
7: e | František Jansa | TCH | 5,50 SB |
Günther Lohre | FRG | 5,50 |
Final: 9 september
Långt hopp
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Lutz Dombrowski | DDR | 8.41 |
2 | Antonio Corgos | ESP | 8.19 SB |
3 | Jan Leitner | TCH | 8,08 |
4: e | Zdenek Mazur | TCH | 8,08 PBe |
5 | Nenad Stekic | YUG | 7,93 SB |
6: e | Giovanni Evangelisti | ITA | 7,89 SB |
7: e | Atanas Chochev | BUL | 7,89 |
8: e | Atanas Atanasov | BUL | 7,82 |
Final: 9 september
Trippelhopp
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Keith Connor | GBR | 17.29 |
2 | Vasily Grishchenkov | URS | 17.15 |
3 | Béla Bakosi | HUN | 17.04 SB |
4: e | Gennady Valyukevich | URS | 16,95 |
5 | Alexander Beskrovny | URS | 16,81 |
6: e | Bedros Bedrosian | ROM | 16.46 SB |
7: e | Markku Rokala | FENA | 16.32 |
8: e | Roberto Mazzucato | ITA | 16.13 SB |
Final: 10 september
Skott
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Udo Beyer | DDR | 21.50 CR |
2 | Jānis Bojārs | URS | 20,81 |
3 | Remigius Machura | TCH | 20.59 |
4: e | Vladimir Milic | YUG | 20.52 |
5 | Mathias Schmidt | DDR | 20.51 SB |
6: e | Peter Block | DDR | 20.49 |
7: e | Vladimir Kisselev | URS | 20.40 SB |
8: e | Sergei Gavryushin | URS | 20.15 SB |
Final: 9 september
Diskuskast
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Imrich Bugár | TCH | 66,64 |
2 | Ihor Duhinez | URS | 65.60 |
3 | Wolfgang Warnemünde | DDR | 64,20 SB |
4: e | Armin Lemme | DDR | 63,94 |
5 | Georgi Kolnootschenko | URS | 63,82 |
6: e | Gejza Valent | TCH | 61,98 |
7: e | Jon Zamfirache | ROM | 61,66 SB |
8: e | Iosif Naghy | ROM | 60,56 |
Final: 11 september
Hammarkast
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Yury Sjedych | URS | 81,66 CR |
2 | Igor Nikulin | URS | 79.44 |
3 | Sergei Litvinov | URS | 78,66 |
4: e | Ireneusz Golda | POL | 76,58 |
5 | Harri Huhtala | FENA | 76.12 SB |
6: e | Detlef Gerstenberg | DDR | 75,32 SB |
7: e | Roland Steuk | DDR | 74,76 SB |
8: e | Klaus Ploghaus | FRG | 74,52 |
Final: 10 september
Spjutkastning
plats | idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Uwe Mockery | DDR | 91.34 SB |
2 | Heino Puuste | URS | 89,56 |
3 | Detlef Michel | DDR | 89,32 |
4: e | Dainis Kūla | URS | 87,84 |
5 | Arto Härkönen | FENA | 86,76 SB |
6: e | Alexander Makarov | URS | 86.08 SB |
7: e | Antero Toivonen | FENA | 84.34 SB |
8: e | Agostino Ghesini | ITA | 81.10 SB |
Final: 7 september
Tiokamp
plats | idrottare | Land | P - officiellt värde. | P - 85 värde. |
---|---|---|---|---|
1 | Daley Thompson | GBR | 8774 WR | 8743 |
2 | Jürgen Hingsen | FRG | 8530 | 8517 |
3 | Siegfried Stark | DDR | 8472 SB | 8433 |
4: e | Steffen Grummt | DDR | 8214 | 8217 |
5 | Georg Werthner | AUT | 8165 | 8171 |
6: e | Grigory Degtyarov | URS | 8134 | 8160 |
7: e | Valeriu Caceanov | URS | 8073 | 8116 |
8: e | Christian Gugler | SUI | 8046 PB | 8035 |
Datum: 7./8. September
Poängsättningen baserades på poängtabellen från 1964.
För orientering och klassificering av föreställningarna listas också poängen 1985 enligt det nuvarande klassificeringssystemet för jämförelse. Efter det skulle det inte ha skett några uppskjutningar vid dessa europeiska mästerskap. Dessa jämförelser är endast vägledande, eftersom de olika standarderna för tiden måste gälla som grund. Vid det efterföljande EM användes den nuvarande betyget.
Resultat kvinnor
100 m
plats | Idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Marlies Goehr | DDR | 11.01 CR |
2 | Bärbel Wöckel | DDR | 11.20 |
3 | Rose-Aimée Bacoul | FRA | 11.29 |
4: e | Anelija Nunewa | BUL | 11.30 |
5 | Gesine Walther | DDR | 11.38 |
6: e | Laurence Bily | FRA | 11.47 |
7: e | Nadezhda Georgieva | BUL | 11,68 |
8: e | Wendy Hoyte | GBR | 12.35 |
Final: 7 september
Vind: −0,5 m / s
200 m
plats | Idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Bärbel Wöckel | DDR | 22.04 CR |
2 | Kathy Smallwood | GBR | 22.13 NU23R |
3 | Sabine Rieger | DDR | 22.51 |
4: e | Gesine Walther | DDR | 22.60 |
5 | Beverley Callender | GBR | 22.91 SB |
6: e | Anelija Nunewa | BUL | 22,93 SB |
7: e | Liliane Gaschet | FRA | 22,97 SB |
8: e | Marie-Christine Cazier | FRA | 23.08 |
Final: 9 september
Vind: +0,9 m / s
400 m
plats | Idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Marita Koch | DDR | 48,16 WR |
2 | Jarmila Kratochvílová | TCH | 48,85 SB |
3 | Taťána Kocembová | TCH | 50,55 |
4: e | Sabine Busch | DDR | 50,57 SB |
5 | Irina Baskakova | URS | 50,58 SB |
6: e | Dagmar Rübsam | DDR | 50,76 |
7: e | Gaby Bussmann | FRG | 50,93 |
8: e | Judit Forgács | HUN | 52,49 |
Final: 8 september
800 m
plats | Idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Olga Mineeva | URS | 1: 55,41 CR |
2 | Lyudmila Vesselkowa | URS | 1: 55,96 PB |
3 | Margrit Klinger | FRG | 1: 57,22 BR |
4: e | Jolanta Januchta | POL | 1: 57,92 SB |
5 | Hildegard Ullrich | DDR | 1: 58,19 SB |
6: e | Doina Melinte | ROM | 1: 59,69 |
7: e | Nikolina Shtereva | BUL | 2: 01,77 |
8: e | Wanda Stefanska | POL | 2: 03.05 |
Final: 8 september
1500 m
plats | Idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Olga Dwirna | URS | 3: 57,80 CR |
2 | Samira Saizewa | URS | 3: 58,82 |
3 | Gabriella Dorio | ITA | 3: 59.02 |
4: e | Maricica Puică | ROM | 3: 59,31 |
5 | Ulrike Bruns | DDR | 4: 00.78 SB |
6: e | Tamara Sorokina | URS | 4: 01.22 |
7: e | Vessela Jazinska | BUL | 4: 06.98 SB |
8: e | Elly van Hulst | NED | 4: 07,76 SB |
Final: 11 september
3000 m
plats | Idrottare | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Svetlana Ulmasowa | URS | 8: 30.28 CR |
2 | Maricica Puică | ROM | 8: 33,33 |
3 | Elena Sipatova | URS | 8: 34.06 SB |
4: e | Tetiana Posdnyakova | URS | 8: 38,98 |
5 | Birgit Friedmann | FRG | 8: 43,65 BR |
6: e | Margherita Gargano | ITA | 8: 48,73 |
7: e | Brigitte Kraus | FRG | 8: 51,60 |
8: e | Ingrid Kristiansen | INTE HELLER | 8: 51,79 SB |
Datum: 9 september
maraton-
plats | Idrottare | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Rosa Mota | POR | 2:36:04 CR |
2 | Laura Fogli | ITA | 2:36:29 SB |
3 | Ingrid Kristiansen | INTE HELLER | 2:36:39 SB |
4: e | Alba Milana | ITA | 2:38:55 SB |
5 | Carla Beurskens | NED | 2:39:23 SB |
6: e | Karolina Szabó | HUN | 2:40:51 SB |
7: e | Midde Hamrin | SWE | 2:42:14 SB |
8: e | Soy Ivanova | URS | 2:42:43 SB |
Datum: 12 september
100 m hinder
plats | Idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Lucyna Kałek | POL | 12.45 CRe |
2 | Jordanka Donkova | BUL | 12.54 |
3 | Kerstin pojke | DDR | 12.54 PB |
4: e | Bettine Gärtz | DDR | 12.55 SB |
5 | Maria Merchuk | URS | 12,85 |
6: e | Vera Komissova | URS | 12,92 SB |
7: e | Tatiana Anisimova | URS | 13.06 |
8: e | Ginka Sagortschewa | BUL | 13.14 |
Final: 9 september
Vind: +0,4 m / s
400 m hinder
plats | Idrottare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Ann-Louise Skoglund | SWE | 54,58 CR |
2 | Petra Pfaff | DDR | 54,90 SB |
3 | Chantal Rega | FRA | 54,94 PB |
4: e | Anna Kastetskaya | URS | 55.09 SB |
5 | Jelena Filipischina | URS | 55.09 SB |
6: e | Birgit Uibel | DDR | 55,70 SB |
7: e | Ekaterina Fessenko | URS | 55,86 SB |
8: e | Genowefa Błaszak | POL | 56,89 |
Final: 10 september
4 × 100 m relä
plats | Land | Idrottare | Tid |
---|---|---|---|
1 | DDR |
Gesine Walther Bärbel Wöckel Sabine Rieger Marlies Göhr |
42,19 CR |
2 | Storbritannien |
Wendy Hoyte Kathy Smallwood Beverley Callender Shirley Thomas |
42,66 SB |
3 | Frankrike |
Laurence Bily Marie-Christine Cazier Rose-Aimée Bacoul Liliane Gaschet |
42,68 SB |
4: e | bulgarien |
Anelija Nunewa Nadeschda Georgiewa Jordanka Donkowa Sofka Popowa |
43.10 SB |
5 | Sovjetunionen |
Tatiana Anissimowa Irina Olchownikowa Jelena Keltschewskaja Lyudmila Kondratjewa |
43,39 SB |
6: e | Italien |
Daniela Ferrian Carla Mercurio Marisa Masullo Erica Rossi |
43,99 SB |
DNF | tjecko-Slovakien |
Stepánka Sokolová Radoslava Soborova Taťána Kocembová Jarmila Kratochvílová |
Final: 11 september
Det var bara sju säsonger i början, laget från Tjeckoslovakien förlorade stafettpinnen vid den andra bytet.
4 × 400 m relä
plats | Land | Idrottare | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | DDR |
Kirsten Siemon Sabine Busch Dagmar Rübsam Marita Koch |
3: 19.05 WR |
2 | tjecko-Slovakien |
Věra Tylová Milena Matějkovičová Taťána Kocembová Jarmila Kratochvílová |
3: 22,17 SB |
3 | Sovjetunionen |
Jelena Didilenko Irina Olchownikowa Olga Minejewa Irina Baskakowa |
3: 22,79 SB |
4: e | BR Tyskland |
Ute Finger Heike Schmidt Christiane Brinkmann Gaby Bußmann |
3: 25,71 BRe |
5 | Storbritannien |
Kathy Smallwood Linsey Macdonald Gladys Taylor Joslyn Hoyte |
3: 25,82 SB |
6: e | rumänien |
Ibolya Korodi Cristieana Cojocaru Elen Tarita Daniela Matei |
3: 29,26 SB |
7: e | polen |
Elzbieta Kapusta Grazyna Oliszewska Jolanta Januchta Genowefa Blaszak |
3: 29,82 SB |
8: e | Sverige |
Charlotte Holmström Ann-Louise Skoglund Eva-Maria Eriksson Susanna Bergman |
3: 35,83 SB |
Final: 11 september
höjdhopp
plats | Idrottare | Land | Höjd (m) |
---|---|---|---|
1 | Ulrike Meyfarth | FRG | 2,02 WR |
2 | Tamara Bykowa | URS | 1,97 |
3 | Sara Simeoni | ITA | 1,97 |
4: e | Gaby Meier | SUI | 1,94 PB |
5 | Jutta Kirst | DDR | 1,94 |
6: e | Lyudmila Zhechewa | BUL | 1,91 PB |
Andrea Bienias | DDR | 1,91 SB | |
8: e | Katalin Sterk | HUN | 1,91 SB |
Final: 8 september
Långt hopp
plats | Idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Vali Ionescu | ROM | 6,79 |
2 | Anișoara Cușmir | ROM | 6,73 |
3 | Jelena Ivanova | URS | 6,73 PB |
4: e | Heike Daute | DDR | 6,71 |
5 | Anna Włodarczyk | POL | 6,69 SB |
6: e | Sabine Everts | FRG | 6,65 |
7: e | Christine Schima | DDR | 6,64 SB |
8: e | Karin Antretter | FRG | 6.55 PB |
Final: 7 september
Skott
plats | Idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Ilona Slupianek | DDR | 21.59 CR |
2 | Helena Fibingerová | TCH | 20,94 |
3 | Nunu Abashydze | URS | 20,82 |
4: e | Elena Stoyanova | BUL | 20.35 SB |
5 | Vershinia Veselinova | BUL | 20.23 |
6: e | Helma Knorscheidt | DDR | 20.21 |
7: e | Liana Schmuhl | DDR | 20.09 |
8: e | Mihaela Loghin | ROM | 18.91 SB |
Final: 6 september
Diskuskast
plats | Idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Tsvetanka Christova | BUL | 68,34 |
2 | Maria Petkova | BUL | 67,94 |
3 | Galina Savinkova | URS | 67,82 |
4: e | Gisela Beyer | DDR | 66,78 |
5 | Silvia Madetzki | DDR | 66,64 |
6: e | Galina Murašova | URS | 65.30 |
7: e | Florența Crăciunescu | ROM | 64.00 |
8: e | Irina Meszynski | DDR | 63,78 |
Final: 8 september
Spjutkastning
plats | Idrottare | Land | Bredd (m) |
---|---|---|---|
1 | Anna Verouli | GRE | 70.02 CR |
2 | Antje Kempe | DDR | 67,94 |
3 | Sofia Sakorafa | GRE | 67.04 |
4: e | Tiina Lillak | FENA | 66,26 |
5 | Ute Richter | DDR | 65,88 |
6: e | Eva Helmschmidt | FRG | 65,82 SB |
7: e | Petra Felke | DDR | 65,56 SB |
8: e | Fatima Whitbread | GBR | 65.10 |
Final: 9 september
Heptathlon
plats | Idrottare | Land | P - officiellt värde. | P - 85 värde. |
---|---|---|---|---|
1 | Ramona Neubert | DDR | 6622 CR | 6664 |
2 | Sabine Möbius | DDR | 6594 SB | 6629 |
3 | Sabine Everts | FRG | 6418 | 6445 |
4: e | Anke far | DDR | 6390 SB | 6371 |
5 | Natalia Schubenkova | URS | 6361 | 6323 |
6: e | Valentina Dimitrova | BUL | 6324 SB | 6313 |
7: e | Judy Livermore | GBR | 6287 SB | 6259 |
8: e | Lyudmila Koljadina | URS | 6101 PB | 6057 |
9/10 September
Poängsättningen baserades på poängtabellen som gällde från 1980 till 1984.
För orientering och klassificering av föreställningarna listas också poängen 1985 enligt det nuvarande klassificeringssystemet för jämförelse. Därefter skulle det ha skett ett skifte vid dessa EM: rankningar elva och tolv borde ha bytts ut.
Dessa jämförelser är endast vägledande, eftersom de olika standarderna för tiden måste gälla som grund. Vid det efterföljande EM användes den nuvarande betyget.
webb-länkar
- European Athletics Championships - Athens 1982 från european-athletics.org, öppnat 25 juni 2017
- Track and Field Statistics, EM 1982 på trackfield.brinkster.net, nås 25 juni 2017
- 13: e EM i friidrott 1982 i Aten, Grekland från ifosta.de, öppnades 25 juni 2017
- Resultat för alla europeiska friidrottsmästerskap - 1982 på sportschau.de, nås den 25 juni 2017
- Harald Schmid . Samtida historia i Hessen. I: Landesgeschichtliches Informationssystem Hessen (LAGIS).
- Damped Joy , Spiegel Online, Der Spiegel 38/1982, 20 september 1982 på spiegel.de, nås den 25 juni 2017
- En begåvad konkurrent. Patriz Ilg , från runnersworld.de, nås den 25 juni 2017
Individuella referenser och legend
- ↑ Doping: Steril und impotent artikel från 30 november 1987 på spiegel.de, nås den 25 juni 2017