Världsmästerskap i handboll för kvinnor 2009
19 : e handbolls -VM för kvinnor 2009 | |
---|---|
19: e handbolls -VM för kvinnor | |
Antal nationer | 24 |
Världsmästare | Ryssland (fjärde titeln) |
mötesplats | Folkrepubliken Kina |
Inledande spel | 5 december 2009 |
Slutspel | 20 december 2009 |
Spel | 110 |
Portar | 5 946 (∅: 54,05 per spel) |
Skyttekung | Katrin Engel (67 mål) |
Bästa spelare | Lyudmila Postnova |
gula kort | 672 (∅: 6,11 per spel) |
Tidsstraff | 696 (∅: 6,33 per spel) |
Röda kort | 17 (∅: 0,15 per spel) |
← VM 2007
VM 2011 →
|
Det 19: e kvinnliga världsmästerskapet i handboll hölls från 5 till 20 december 2009 i Jiangsu -provinsen i Folkrepubliken Kina . Platserna var Nanjing , Changzhou , Suzhou , Wuxi , Yangzhou och Zhangjiagang .
Totalt tävlade 24 lag i grupper i för- och huvudomgången. Därefter följde den sista omgången med semifinaler och finaler samt placeringsspel för de återstående platserna.
Platser
stad | Hall | kapacitet |
---|---|---|
Nanjing | Nanjing Olympic Sports Center Gym | 13 000 |
Wuxi | Wuxi Sports Center Gym | 7155 |
Changzhou | Changzhou Olympic Sports Center Gym | 6000 |
Suzhou | Suzhou Sports Center Gym | 6000 |
Yangzhou | Yangzhou Sports Center Gym | 5500 |
Zhangjiagang | Zhangjiagang Sports Center Gym | 3750 |
Deltagare, kvalifikation
Europa (11 deltagare) | ||
---|---|---|
Spanien | Vice Europamästare 2008 | |
Ryssland | Världsmästare 2007 | |
Norge | Vice världsmästare 2007 , Europamästare 2008 | |
Slutspel | ||
Slovenien | 21:22, 22:33 | Ungern |
Sverige | 24:17, 28:28 | Montenegro |
Serbien | 24:29, 19:22 | Tyskland |
Kroatien | 27:23, 24:33 | Frankrike |
Vitryssland | 31:32, 32:38 | Rumänien |
Nordmakedonien | 32:28, 25:34 | Österrike |
Ukraina | 27:21, 30:27 | Nederländerna |
Portugal | 21:38, 22:41 | Danmark |
Asien (5 deltagare) | |
---|---|
Thailand | Kvalificerad genom Asian Cup 2008 |
Japan | |
Kazakstan | |
Sydkorea | |
Folkrepubliken Kina | värd |
Panamerica (3 deltagare) | |
Brasilien | Kvalificerad genom Pan American Championship 2009 |
Chile | |
Argentina | |
Afrika (4 deltagare) | |
Angola | Kvalificerad av afrikanska mästerskapet |
Republiken Kongo | |
Tunisien | |
Elfenbenskusten | |
Oceanien (1 deltagare) | |
Australien | Kvalificerad genom Oceania Qualifier |
Gruppdragning
Efter att alla 24 lag hade kvalificerat sig drogs grupperna den 15 juli 2009 på IHF: s högkvarter i Basel av COC: s president Leon Kalin .
Lagen delades in i sex lotteripottar enligt följande:
- Ryssland, Norge, Spanien, Tyskland
- Rumänien, Frankrike, Sydkorea, Angola
- Österrike, Ungern, Kina, Sverige
- Ukraina, Danmark, Elfenbenskusten, Japan
- Thailand, Argentina, Kongo, Tunisien
- Brasilien, Kazakstan, Chile, Australien
Lagen för de fyra inledande omgången grupperna A till D lottades från dessa utlottningspottar.
Inledande omgång
De tre bästa lagen i varje grupp kvalificerade sig för huvudomgången.
Alla tider avser lokal tid ( UTC + 8 ), skillnaden mot centraleuropeisk tid är sju timmar.
Grupp A
Grupp A -spelen ägde rum i Wuxi.
Pl. | Land | Portar | Poäng |
---|---|---|---|
1 | Danmark | 139: 114 | 8: e |
2 | Frankrike | 117: 104 | 6: e |
3 | Tyskland | 142: 136 | 6: e |
4: e | Sverige | 129: 121 | 6: e |
5 | Brasilien | 132: 134 | 4: e |
6: e | Kongo | 116: 166 | 0 |
Matchrapport | 5 december 2009, 17.00 | Frankrike | - Brasilien | 20:22 (9:13) | 150 åskådare |
Matchrapport | 5 december 2009, 19:00 | Sverige | - Kongo | 28: 19 (9: 9) | 300 åskådare |
Matchrapport | 5 december 2009, 21:00 | Tyskland | - Danmark | 26:27 (10:15) | 700 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 17:00 | Kongo | - Tyskland | 23:36 (10:15) | 100 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 19:00 | Brasilien | - Sverige | 23:26 (8:14) | 350 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 21:00 | Danmark | - Frankrike | 24: 16 (11: 8) | 150 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 17:00 | Tyskland | - Brasilien | 32:30 (19:12) | 250 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 19:00 | Danmark | - Kongo | 37:24 (20:12) | 300 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 21:00 | Frankrike | - Sverige | 23:21 (9:13) | 200 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 17:00 | Frankrike | - Kongo | 29: 22 (14: 9) | 100 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 19:00 | Brasilien | - Danmark | 21:28 (9:14) | 402 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 21:00 | Sverige | - Tyskland | 27:33 (12: 18) | 200 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 17.00 | Kongo | - Brasilien | 28:36 (13:19) | 100 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 19:00 | Tyskland | - Frankrike | 15: 29 (10: 10) | 300 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 21:00 | Sverige | - Danmark | 27:23 (14:10) | 350 åskådare |
Grupp B
Grupp B -spel ägde rum i Zhangjiagang.
Pl. | Land | Portar | Poäng |
---|---|---|---|
1 | Ryssland | 175: | 7410 |
2 | Österrike | 175: 106 | 6: e |
3 | Angola | 145: | 966: e |
4: e | Ukraina | 151: 106 | 6: e |
5 | Thailand | 73: 192 | 2 |
6: e | Australien | 52: 197 | 0 |
Matchrapport | 5 december 2009, 17.00 | Angola | - Australien | 39: 9 (22: 6) | 100 åskådare |
Matchrapport | 5 december 2009, 19:00 | Österrike | - Thailand | 52: 11 (27: 7) | 250 åskådare |
Matchrapport | 5 december 2009, 21:00 | Ryssland | - Ukraina | 27:18 (11:10) | 250 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 17:00 | Australien | - Österrike | 10:45 (5:22) | 100 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 19:00 | Ukraina | - Angola | 20:28 (10: 14) | 1000 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 21:00 | Thailand | - Ryssland | 8:45 (6:19) | 100 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 17:00 | Ukraina | - Thailand | 41:13 (21: 8) | 150 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 19:00 | Angola | - Österrike | 21:28 (12: 16) | 900 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 21:00 | Ryssland | - Australien | 48: 8 (27: 3) | 80 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 17:00 | Angola | - Thailand | 36: 16 (21: 5) | 60 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 19:00 | Australien | - Ukraina | 7:40 (4:19) | 750 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 21:00 | Österrike | - Ryssland | 19:32 (10: 17) | 200 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 17.00 | Thailand | - Australien | 25:18 (13:10) | 50 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 19:00 | Österrike | - Ukraina | 31:32 (17:15) | 1000 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 21:00 | Ryssland | - Angola | 23:21 (11: 12) | 120 åskådare |
Grupp C
Suzhou var värd för grupp C -spelen.
Pl. | Land | Portar | Poäng |
---|---|---|---|
1 | Norge | 164: 102 | 10 |
2 | Rumänien | 182: 117 | 8: e |
3 | Ungern | 160: 123 | 6: e |
4: e | Japan | 144: 156 | 3 |
5 | Tunisien | 137: 155 | 3 |
6: e | Chile | 81: 215 | 0 |
Matchrapport | 5 december 2009, 17:15 | Rumänien | - Chile | 51: 17 (20: 7) | 500 åskådare |
Matchrapport | 5 december 2009, 19:15 | Norge | - Japan | 34: 19 (15: 9) | 750 åskådare |
Matchrapport | 5 december 2009, 21:15 | Ungern | - Tunisien | 33:25 (15:11) | 500 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 17:15 | Chile | - Ungern | 14:48 (6:24) | 200 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 19:15 | Tunisien | - Norge | 25: 36 (14: 18) | 200 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 21:15 | Japan | - Rumänien | 28: 37 (17: 17) | 200 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 17:15 | Japan | - Tunisien | 31: 31 (16: 14) | 250 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 19:15 | Norge | - Chile | 44:15 (21: 7) | 400 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 21:15 | Rumänien | - Ungern | 31:25 (16: 7) | 200 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 17:15 | Chile | - Japan | 19:38 (13:19) | 100 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 19:15 | Ungern | - Norge | 19:25 (11:11) | 700 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 21:15 | Rumänien | - Tunisien | 39: 22 (23: 10) | 200 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 17:15 | Tunisien | - Chile | 34: 16 (21: 7) | 100 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 19:15 | Norge | - Rumänien | 25: 24 (14: 12) | 1000 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 21:15 | Ungern | - Japan | 35: 28 (15: 14) | 300 åskådare |
Grupp D
Grupp D -spelen ägde rum i Changzhou.
Pl. | Land | Portar | Poäng |
---|---|---|---|
1 | Spanien | 147: | 8410 |
2 | Sydkorea | 170: 115 | 8: e |
3 | Kina | 123: 109 | 6: e |
4: e | Elfenbenskusten | 114: 140 | 3 |
5 | Kazakstan | 96: 148 | 2 |
6: e | Argentina | 88: 142 | 1 |
Matchrapport | 5 december 2009, 15:30 | Sydkorea | - Kazakstan | 39:21 (17:14) | 500 åskådare |
Matchrapport | 5 december 2009, 17:30 | Spanien | - Elfenbenskusten | 29: 18 (13: 9) | 300 åskådare |
Matchrapport | 5 december 2009, 19:30 | Kina | - Argentina | 26:15 (12: 6) | 2500 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 15:30 | Elfenbenskusten | - Sydkorea | 26: 35 (13:15) | 300 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 17:30 | Argentina | - Spanien | 15:33 (9:14) | 500 åskådare |
Matchrapport | 6 december 2009, 19:30 | Kazakstan | - Kina | 13:25 (7: 9) | 2500 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 14:30 | Elfenbenskusten | - Argentina | 19:19 (11:10) | 500 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 16:30 | Sydkorea | - Kina | 33:25 (17:13) | 5000 åskådare |
Matchrapport | 7 december 2009, 18:30 | Spanien | - Kazakstan | 30:12 (12: 5) | 200 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 14:30 | Kazakstan | - Elfenbenskusten | 22:30 (13:13) | 200 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 16:30 | Kina | - Spanien | 12: 27 (9: 11) | 2000 åskådare |
Matchrapport | 9 december 2009, 18:30 | Sydkorea | - Argentina | 36:15 (19:10) | 200 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 14:30 | Argentina | - Kazakstan | 24: 28 (11: 12) | 100 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 16:30 | Kina | - Elfenbenskusten | 35: 21 (18: 11) | 2500 åskådare |
Matchrapport | 10 december 2009, 18:30 | Spanien | - Sydkorea | 28:27 (15:15) | 500 åskådare |
President Cup
Lagen som inte nådde huvudomgången spelade i presidentcupen från platserna 13-24.
Grupp PC I
Grupp PC I -spel ägde rum i Wuxi.
Pl. | Land | Portar | Poäng |
---|---|---|---|
1. | Sverige | 203: 112 | 10: | 0
2. | Brasilien | 184: 115 | 8: 2 |
3. | Ukraina | 180: 120 | 6: 4 |
4: e | Kongo | 142: 148 | 4: 6 |
5. | Thailand | 99: 184 | 2: 8 |
6: e | Australien | 80: 209 | 0:10 |
Matchrapport | 12 december 2009, lördag 15.00 | Kongo | - Ukraina | 30:38 (16:20) | 98 åskådare |
Matchrapport | 12 december 2009, lör. 17:00 | Sverige | - Thailand | 49: 18 (19: | 8)150 åskådare |
Matchrapport | 12 december 2009, lör 19.00 | Brasilien | - Australien | 45:12 (20: | 7)100 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, söndag kl. | Thailand | - Kongo | 24: 32 (11: 12) | 25 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, sön 17.00 | Ukraina | - Brasilien | 30:36 (20:20) | 200 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, sön 19.00 | Australien | - Sverige | 21:66 ( | 8:26)35 åskådare |
Matchrapport | 14 december 2009, måndag 15.00 | Kongo | - Australien | 33: 22 (14: | 9)25 åskådare |
Matchrapport | 14 december 2009, måndag 17.00 | Brasilien | - Thailand | 44: 19 (27: | 9)200 åskådare |
Matchrapport | 14 december 2009, måndag 19.00 | Sverige | - Ukraina | 34:31 (16:17) | 25 åskådare |
Grupp PC II
Grupp PC II -spel ägde rum i Zhangjiagang.
Pl. | Land | Portar | Poäng |
---|---|---|---|
1. | Tunisien | 169: 116 | 9: 1 |
2. | Japan | 158: 123 | 7: 3 |
3. | Elfenbenskusten | 135: 131 | 5: 5 |
4: e | Argentina | 112: 119 | 5: 5 |
5. | Kazakstan | 119: 146 | 4: 6 |
6: e | Chile | 96: 154 | 0:10 |
Matchrapport | 12 december 2009, lördag 15.00 | Japan | - Kazakstan | 33: 17 (15: 11) | 100 åskådare |
Matchrapport | 12 december 2009, lör. 17:00 | Chile | - Elfenbenskusten | 19:28 (12:15) | 100 åskådare |
Matchrapport | 12 december 2009, lör 19.00 | Tunisien | - Argentina | 32: 22 (13: 12) | 100 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, söndag kl. | Elfenbenskusten | - Tunisien | 27:39 (16:14) | 100 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, sön 17.00 | Kazakstan | - Chile | 32: 26 (18: 18) | 100 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, sön 19.00 | Argentina | - Japan | 25: 24 (15: 12) | 100 åskådare |
Matchrapport | 14 december 2009, måndag 15.00 | Japan | - Elfenbenskusten | 32: 31 (16: 11) | 100 åskådare |
Matchrapport | 14 december 2009, måndag 17.00 | Tunisien | - Kazakstan | 33: 20 (15: 10) | 100 åskådare |
Matchrapport | 14 december 2009, måndag 19.00 | Chile | - Argentina | 16:22 ( | 7:10)100 åskådare |
Placeringsspel 13–24
Placeringsspelen för platserna 19–24 och 13–18 ägde rum i Wuxi och Zhangjiagang.
Plats 23 och 24 | Matchrapport | 15 december 2009, tisdag 14.00 | Australien | - Chile | 21:31 ( | 6:14)25 åskådare |
Plats 21 och 22 | Matchrapport | 15 december 2009, tisdag 16:30 | Thailand | - Kazakstan | 27:23 (13:13) | 43 åskådare |
Plats 19 och 20 | Matchrapport | 15 december 2009, tisdag 19:00 | Kongo | - Argentina | 26: 35 ( | 9: 18)200 åskådare |
Plats 17 och 18 | Matchrapport | 15 december 2009, tisdag 14.00 | Ukraina | - Elfenbenskusten | 34: 29 (13: 11) | 100 åskådare |
Plats 15 och 16 | Matchrapport | 15 december 2009, tisdag 16:30 | Brasilien | - Japan | 31: 29 (19: 17) | 100 åskådare |
Plats 13 och 14 | Matchrapport | 15 december 2009, tisdag 19:00 | Sverige | - Tunisien | 33: 31 (26: 26, 12: 10) n.V. | 100 åskådare |
Huvudrundan
I grupp I i huvudomgången spelade de tre bästa lagen i grupp A och B, i grupp II togs de tre bästa lagen i grupperna C och D. Huvudomgången. Lagen spelade bara mot lagen som kvalificerades från den andra gruppen. De två bästa lagen i varje grupp nådde semifinalen.
Grupp I.
Grupp I -spel ägde rum i Yangzhou.
Pl. | Land | Portar | Poäng |
---|---|---|---|
1. | Frankrike | 137: 106 | 8: 2 |
2. | Ryssland | 142: 111 | 8: 2 |
3. | Danmark | 129: 127 | 6: 4 |
4: e | Tyskland | 117: 137 | 4: 6 |
5. | Österrike | 120: 147 | 2: 8 |
6: e | Angola | 115: 132 | 2: 8 |
Matchrapport | 12 december 2009, lör. 17:00 | Tyskland | - Ryssland | 22:34 (13:16) | 2 500 åskådare |
Matchrapport | 12 december 2009, lör 19.00 | Frankrike | - Angola | 33: 24 (15: | 6)2800 åskådare |
Matchrapport | 12 december 2009, lör. 21:00 | Danmark | - Österrike | 30:27 (15:16) | 2 600 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, sön 17.00 | Österrike | - Tyskland | 26: 29 (14: 12) | 2 000 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, sön 19.00 | Ryssland | - Frankrike | 23:24 (14:12) | 2 500 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, sön. 21:00 | Angola | - Danmark | 28: 23 (14: 14) | 2 500 åskådare |
Matchrapport | 15 december 2009, tisdag 17.00 | Tyskland | - Angola | 25:21 (12:13) | 1 000 åskådare |
Matchrapport | 15 december 2009, tisdag 19:00 | Frankrike | - Österrike | 35:20 (19:12) | 2 500 åskådare |
Matchrapport | 15 december 2009, tis 21:00 | Danmark | - Ryssland | 25:30 (12:13) | 2 500 åskådare |
Grupp II
Grupp II -spel hölls i Suzhou.
Pl. | Land | Portar | Poäng |
---|---|---|---|
1. | Norge | 138: 114 | 8: 2 |
2. | Spanien | 126: 112 | 7: 3 |
3. | Sydkorea | 150: 142 | 6: 4 |
4: e | Rumänien | 153: 129 | 5: 5 |
5. | Ungern | 118: 126 | 4: 6 |
6: e | Kina | 96: 159 | 0:10 |
Matchrapport | 12 december 2009, lör 17:15 | Rumänien | - Kina | 40:19 (21:12) | 1 500 åskådare |
Matchrapport | 12 december 2009, lör 19:15 | Norge | - Sydkorea | 27:28 (14:13) | 500 åskådare |
Matchrapport | 12 december 2009, lör 21:15 | Ungern | - Spanien | 21:21 ( | 8:10)500 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, sön 17:15 | Sydkorea | - Ungern | 28: 28 (11: 17) | 500 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, sön 19:15 | Kina | - Norge | 19:34 (10: 18) | 800 åskådare |
Matchrapport | 13 december 2009, sön. 21:15 | Spanien | - Rumänien | 26:25 (14:12) | 500 åskådare |
Matchrapport | 15 december 2009, mån 17:15 | Ungern | - Kina | 25:21 (14:10) | 3 000 åskådare |
Matchrapport | 15 december 2009, måndag 19:15 | Norge | - Spanien | 27:24 ( | 8:14)2 000 åskådare |
Matchrapport | 15 december 2009, måndag 21:15 | Rumänien | - Sydkorea | 34: 34 (13: 19) | 1 000 åskådare |
Sista omgången för platserna 1–12
Placeringsspel 5–12
Placeringsspelen ägde rum i Suzhou.
Plats 11 och 12 | Matchrapport | 17 december 2009, onsdag 16.00 | Angola | - Kina | 26:25 (14:14) | 500 åskådare |
Plats 9 och 10 | Matchrapport | 17 december 2009, ons. 13:30 | Österrike | - Ungern | 25:41 (15:17) | 200 åskådare |
Plats 7 och 8 | Matchrapport | 17 december 2009, ons. 18:30 | Tyskland | - Rumänien | 35:25 (20:13) | 500 åskådare |
Platser 5 och 6 | Matchrapport | 17 december 2009, ons. 21:00 | Danmark | - Sydkorea | 33: 31 (20:15) | 500 åskådare |
Sista rundan
Slutspelsmatcherna ägde rum i Nanjing.
Semifinal 1 | Matchrapport | 18 december 2009, torsdag 18:30 | Frankrike | - Spanien | 27:23 (12:10) | 6 000 åskådare |
Semifinal 2 | Matchrapport | 18 december 2009, torsdag 21:15 | Norge | - Ryssland | 20:28 (12:17) | 6 500 åskådare |
Platser 3 och 4 | Matchrapport | 20 december 2009, lör 16:30 | Spanien | - Norge | 26: 31 ( | 9:15)10 000 åskådare |
slutlig | Matchrapport | 20 december 2009, lör 19.00 | Frankrike | - Ryssland | 22:25 (11:14) | 13 000 åskådare |
Placeringar
All-star team
placera | Efternamn | nation |
---|---|---|
Port | Inna Suslina | Ryssland |
Vänsterback | Camilla Herrem | Norge |
Bak vänster | Mariama Signaté | Frankrike |
Rygg mitt | Allison Pineau | Frankrike |
Bak till höger | Marta Mangué | Spanien |
Högerback | Linn-Kristin Riegelhuth Koren | Norge |
cirkel | Begoña Fernández | Spanien |
Mest värdefulla spelare | Lyudmila Postnova | Ryssland |
Medaljer
Medaljerna för plats ett till tre (guld, silver och brons) visar på ena sidan symbolen för världsmästerskapet, som kombinerar Jasmin och en stiliserad kvinnlig handbollsspelare. På andra sidan är världsmästerskapets maskot, en ko, som står för det kinesiska månåret.
TV -sändningar
I Tyskland rapporterar sändaren Eurosport om världsmästerskapet i handboll i Kina och planerar att sända 19 VM -matcher live, inklusive alla inledande omgångsmatcher i det tyska landslaget och finalen.
Bud
Budet för VM måste meddelas senast den 4 december 2009.
Angola
Det angolanska laget som coachas av Paulo Jorge de Moura Pereira består av följande spelare:
Maria Odeth Tavares (Clube Desportivo 1st Agosto), Joelma Patricia Viegas (Clube Desportivo 1st Agosto), Anastasia Sibo (Atletico Petroleos Luanda), Elzira Tavares (Atletico Petroleos Luanda), Matilde Andre (Atletico Petroleos Luanda), Carolina Martene Morais ( 1st Agosto), Constantina Paulo (Clube Desportivo 1st Agosto), Wuta Waco Bige Dombaxe (Clube Desportivo 1st Agosto), Luisa Kiala (Atletico Petroleos Luanda), Lurdes Marcelina Monteiro (Clube Desportivo 1st Agosto), Nelma Isabel Pedro (Clubeo Desportivo ), Natália Bernardo (Atletico Petroleos Luanda), Azenaide Danila Carlos (Clube Desportivo 1st Agosto), Maria Rosa Pedro (Atletico Petroleos Luanda), Acilene Sebatiao (Atletico Petroleos Luanda), Cristina Branco (Clube Desportivo 1st Agosto).
Kina
Värd Kinas lag tävlade med följande spelare som tränats av Wang Xindong :
Xu Mo (Shanghai), Wei Qiuxiang (Jiangsu), Guo Wei (Heilongjiang), Wall Ru (Guangdong), Jiang Yingying (Shandong), Li Yao (Anhui), Wu Yin (Shanghai), Wang Shasha (Shandong), Lan Xiaoling (Jiangsu), Huang Hong (Anhui), Liu Xiaomei (Anhui), Li Weiwei (PLA), Zhao Jiangchuan (Shandong), Zhao Jiaqin (Jiangsu), Gong Yan (Anhui), Sha Zhengwen (Shanghai)
Danmark
Det danska landslaget som tränas av Jan Pytlick består av följande spelare:
Mette Melgaard (FCK Håndbold), Maibritt Kviesgaard (SK Aarhus), Mie Augustesen (Randers HK), Louise Mortensen (Aalborg DH), Camilla Dalby (Randers HK), Lene Lund Nielsen (Viborg HK), Karin Mortensen (SK Aarhus), Pernille Larsen (Odense GOG), Christina Pedersen (FCK Håndbold), Kamilla Kristensen (Odense GOG), Line Jørgensen (Odense GOG), Kristina Kristiansen (Team Tvis Holstebro), Trine Troelsen (SK Aarhus), Susanne Kastrup (KIF Vejen), Louise Pedersen (Odense GOG)
Tyskland
Tränaren för det tyska laget, Rainer Osmann , utsåg truppen den 28 november 2009.
I truppen ingår: Sabine Englert (FC Midtjylland), Katja Schülke (HC Leipzig), Clara Woltering (Bayer Leverkusen), Nadine Härdter (Thuringian HC), Isabell Klein (Buxtehuder SV), Ania Rösler (HC Leipzig), Mandy Hering (Frankfurter) HC), Nina Wörz (Randers HK), Wiebke Kethorn (VfL Oldenburg), Anna Loerper (Bayer Leverkusen), Susann Müller (HC Leipzig), Sabrina Neukamp (ProVital Blomberg-Lippe), Franziska Mietzner (Frankfurter HC), Laura Steinbach ( Bayer Leverkusen), Christine Beier (Frankfurter HC) och Anja Althaus (Viborg HK)
Frankrike
Olivier Krumbholz nominerade följande 15 spelare som tränare för det franska laget:
Amandine Leynaud ( Metz HB ), Cléopâtre Autovermietung (Metz HB), Amélie Goudjo (Bera Bera), Camille Ayglon (Metz HB), Allison Pineau (Metz HB), Claudine Mendy (Havre AC HB), Paule Baudouin (Esbjerg), Siraba Dembélé (Toulon / St Cyr Var HB), Audrey Deroin (Mios Biganos HB), Christine Vanparrys-Torres (Havre AC HB), Raphaëlle Tervel (Bera Bera), Marion Limal (Hypo Niederösterreich), Katty Piejos (Metz HB), Mariama Signaté (HBC Nîmes), Stéphanie Fiossonangaye (C. Dijon B.)
Norge
Tränaren Þórir Hergeirsson nominerade följande spelare till Norge :
Kari Aalvik Grimsbø , (Byåsen Elite), Terese Pedersen (Hypo Niederösterreich), Katrine Lunde Haraldsen (Viborg HK), Renate Urne (HC Leipzig), Heidi Løke (Larvik HK), Tonje Nøstvold (FC Midtjylland), Karoline Dyhre Breivang (Larvik HK), Kristine Lunde-Borgersen (Viborg HK), Kari Mette Johansen (Larvik HK), Marit Malm Frafjord (Byåsen Elite), Tonje Larsen (Larvik HK), Linn-Kristin Riegelhuth Koren (FCK Håndbold), Ida Alstad (Byåsen Elite) ), Tine Stange (Larvik HK), Anja Edin (Storhamar Håndball), Camilla Herrem (Byåsen Elite)
Rumänien
Det rumänska landslaget som Radu Voina coachat tävlade med följande spelare:
Andreea Smedescu (CS Oltchim Râmnicu Vâlcea), Ramona Maier (CS Oltchim Râmnicu Vâlcea), Carmen Amariei (FCK Håndbold), Adriana Nechita (CS Oltchim Râmnicu Vâlcea), Cristina Neagu (CS Oltchim Râmnicu Vâlcea), Julia Puşcaşu (CS Oltchim Râmnicu Vâlcea ), Ionela Stanca (CS Oltchim Râmnicu Vâlcea), Oana Manea (CS Oltchim Râmnicu Vâlcea), Paula Ungureanu (CS Oltchim Râmnicu Vâlcea), Cristina Vărzaru (Viborg HK), Ada Moldovan (HC Dunarea Brăila), Floren Stanciu (Stjarnan), Adina Fiera (CS Oltchim Râmnicu Vâlcea), Clara Vădineanu (CS Oltchim Râmnicu Vâlcea), Melinda Geiger (HCM Știința Baia Mare), Georgeta Narcisa Lecușanu (CS Oltchim Râmnicu Vâlcea)
Ryssland
Följande spelare har nominerats till det ryska landslaget under tränaren Evgeny Wassiljewitsch Trefilow :
Inna Suslina (Swesda Swenigorod) Ljudmila Grigoryevna Postnowa (Lada Togliatti), Tatiana Nikolajewna Dronina (Swesda Swenigorod), Elena Viktorovna Dmitrieva (Swesda Swenigorod), Olga Sergejewna Lewina (Dinamo Wolgograd), Marina Wladimirowna Jarzewa (RostowDon) Ksenija Wladimirowna Makejewa (Dinamo Wolgograd ), Maya Petrova (RostowDon), Anna Sergejewna Sedoikina (Dinamo Wolgograd), Ekaterina Sergejewna Andrjuschina (Swesda Swenigorod) Nadeschda Konstantinovna Murawjowa (Lada Togliatti), Ekaterina Vetkova (Swesda Swenigorod) Wiktorija Yuryevna Schilinskaite (Lada Togliatti), Oxana Igorewna Koroljowa ( Zvezda Zvenigorod ), Emilija Chalsberijewna Turei (FCK Håndbold), Tatjana Evgenjewna Chmyrowa (Dinamo Volgograd)
Österrike
Följande spelare, utbildade av Herbert Müller och Mihaly Godor , nominerades av den österrikiska federationen till VM 2009 i Kina :
Petra Blazek (Hypo Niederösterreich), Marina Budecevic (TV Mainzlar), Katharina Doppler (Greven 09), Katrin Engel (Bayer Leverkusen), Sonja Frey (MGA Handboll), Romana Grausenburger (Hypo Niederösterreich), Julia Hämmerle (HC Lustenau), Karla Ivancok (Hypo Niederösterreich), Laura Magelinskas (TV Beyeröhde), Isabel Plach (Hypo Niederösterreich), Beate Scheffknecht (SG BBM Bietigheim), Natascha Schilk (Hypo Niederösterreich), Simona Spiridon (Győri ETO KC), Nina Stumvoll (SC Greven 09 ), Sabrina Stumvol (SC Greven 09), Stephanie Subke (utan klubba)
Sverige
Föreningen nominerade följande spelare till det svenska urvalet:
Gabriella Kain (Odense GOG), Cecilia Grubbström (IK Sävehof), Karin Isakson (IK Sävehof), Tina Flognman (Odense GOG), Matilda Boson (Aalborg DH), Sara Holmgren (HC Leipzig), Therese Islas Helgesson (Nordstrands IF), Jenny Wikensten (IK Sävehof), Petra Skogsberg (Odense GOG), Lisa Wirén (HC Leipzig), Johanna Ahlm (Viborg HK), Linnea Torstenson (Aalborg DH), Johanna Wiberg (FCK Håndbold), Isabelle Gulldén (IK Sävehof), Therese Wallter (Aalborg DH), Sabina Jacobsen (Lugi HF)
Spanien
Tränare Jorge Dueñas nominerad till det spanska urvalet :
Mihaela Ciobanu (BM Elche), Cristina González (BM León), Elisabeth Pinedo (SD Itxako), Noelia Oncina (BM Parc Sagunt), Carmen Martín (Mar Alicante), Marta López (BM Alcobendas), Verónica Cuadrado (BM Parc Sagunt) , Begoña Fernández (SD Itxako), Beatriz Fernández (BM Parc Sagunt), Marta Mangué (Team Esbjerg), Mari Cruz Asensi (Elda Prestigio) *, Elisabet Chávez (BM Parc Sagunt), Nely Carla Alberto (SD Itxako), Andrea Barno (SD Itxako), Macarena Aguilar (SD Itxako), Nuria Benzal (BM Parc Sagunt) * den 17 november 2009 för skadade Nerea Pena (SD Itxako)
Sydkorea
Det sydkoreanska landslaget som coachas av Kim Yin Soo representerades av följande spelare:
Ju Hui (Daegu City), Woo Sun-hee (Samcheok City), Kim Ona (Byucksan), Lee Eunbi (Busan), Nam Hyunhwa (Yongin City), Jund Jihae (Samcheok City), Kim Chayoun (Daegu City), Lee Seonmi (Yongin City), Moon Kyeongha (Gyeongsangnamdo), Yoo Hyunji (Samcheok City), Kang Jihey (Seoul City), Myoung Bokhee (Yongin City), Lee Minhee (Yongin City), Park Hyegyung (Seoul City), Ryu Eun- hee (Byucksan), Moon Pilhee (Byucksan)
Ungern
Ungern tävlade med följande spelare som Eszter Mátéfi tränat :
Melinda Pastrovics (Alcoa FKC), Szandra Zácsik (RK Krim Mercator), Orsolya verten (Győri ETO KC), Zita Szucsánszki (FTC rätt telefon), Anikó Kovacsics (Győri ETO KC), Anita Bulath (DVSC-Korvex), Valeria Szabó (DVSC-Korvex), Orsolya Herr (Vaci NKSE), Katalin Tóth (Mondi Békéscsabai ENK SE), Tímea Tóth (Vaci NKSE), Ágnes Triffa (DVSC-Korvex) Bernadett Bodi (Mondi Békéscsabai ENK SE), Klára Szekeres (Mondi Békéscsabai ENK SE), Adrienn Orbán (Győri Audi ETO KC), Gabriella Juhász (DVSC-Korvex), Zsuzsanna Tomori (Győri Audi ETO KC)
webb-länkar
Individuella bevis
- ↑ Resultat av slutspelet på dhb.de ( Memento från 24 november 2011 i Internetarkivet )
- ↑ Dragning för världsmästerskapet för kvinnor 2009 - Resultat ( Memento från 26 augusti 2009 i Internetarkivet )
- ↑ Jiangsu -VM -medaljer presenteras ( Memento från 27 november 2009 i Internetarkivet )
- ↑ "Handbolls -VM för kvinnor live och exklusivt på Eurosport", www.quotenmeter.de, 11 november 2009