Derby insatser

Från Wikipedia, den fria encyklopedin
The Epsom Derby av Théodore Géricault (1821)
Camelot vinner Derby 2012 (leder jagargruppen i lila)

De Derby Stakes är känd världen över som The Derby eller Epsom Derby och är en av de äldsta engelska hästkapplöpningar .

Det är en av de mest prestigefyllda grupp 1 platta tävlingar i världen för 3-åriga hingstar och ston och löper över 2423 m.

Det finns jämförbara lopp i många länder, till exempel Kentucky Derby i USA , Prix ​​du Jockey Club i Frankrike , Irish Derby och German Derby . Derbyet är eponymt med många händelser inom hästsport, se huvudartikel Derby (hästsport) och namnet förekommer i lagsport i termer som lokalt derby . Epsom Derby är en av Storbritanniens största sportevenemang och sänds tv över hela världen.

Derbyet hålls varje juni på tävlingsbanan Epsom Downs i Epsom . Epsom Derby är den andra etappen för British Triple Crown . Det kommer att hållas efter Guineas 2000 och före St. Leger . Epsom Derby-vinnare tävlar ofta i King George VI och Queen Elizabeth Stakes i juli och vänder sig sedan till Prix ​​de l'Arc de Triomphe i Frankrike i oktober.

historia

Diomed, den första vinnaren i Derby

Redan 1661 registreras ett hästkapplöpning för första gången i den engelska staden Epsom , som ägde rum på platsen för Epsom och Walton Downs .

Epsom Oaks

1779 arrangerade Edward Smith Stanley, Earl of Derby, en tävling där för sig själv och sina vänner, där treåriga ston tävlade i ett lopp över en och en halv mil och kallade det The Oaks efter sitt gods . Oaks Stakes- loppet hålls fortfarande på Epsom Downs Racecourse den här dagen . Epsom Oaks Stakes är en grupp 1-lopp för 3-åriga ston över 2423 m, som äger rum varje år i början av juni.

Epsom Derby

Året därpå 1780 inrättades ytterligare ett lopp där för att avgöra de bästa hästarna för avel och tävling. Namnet Derby ägde rum efter att ett mynt kastades mellan Earl of Derby och hans vän Sir Charles Bunbury. Derby vann myntkastet, men loppet vanns av Sir Charles Bunbury, som vann med sin häst Diomed . Derbyet spelas fortfarande över ett avstånd på en engelsk mil, fyra längder och 10 meter , dvs. 2423 meter.

Derbyet ägde alltid rum i Epsom, förutom de två världskrigen. Från 1915 till 1918 och från 1940 till 1945 var banan i Newmarket platsen, dessa lopp heter New Derby .

Uppgifter

jockey

  • Lester Piggott - 9 segrar - Never Say Die (1954), Crepello (1957), St. Paddy (1960), Sir Ivor (1968), Nijinsky (1970), Roberto (1972), Empery (1976), The Minstrel (1977 ), Teenoso (1983)

Tränare

  • Robert Robson - 7 segrar - Waxy (1793), Tyrant (1802), Pope (1809), Whalebone (1810), Whisker (1815), Azor (1817), Emilius (1823)
  • John Porter - 7 segrar - Blue Gown (1868), Shotover (1882), St. Blaise (1883), Ormonde (1886), Sainfoin (1890), Common (1891), Flying Fox (1899)
  • Fred Darling - 7 segrar - Captain Cuttle (1922), Manna (1925), Coronach (1926), Cameronian (1931), Bois Roussel (1938), Pont l'Eveque (1940), Owen Tudor (1941)

Vinnande far

Den mest framgångsrika far är Montjeu med fyra segrande avkommor: Motivator (2005), Authorized (2007), Pour Moi (2011), Camelot (2012) .

Lämpligast tid

Rekordtiden 2'31 "33 har hållits av Workforce sedan 2010 .

Vinnare och placerad

Sedan 2000

Australien - Derby-vinnaren 2014
år vinnare Land far jockey Tränare ägare Andra Tredje tid
2019 Anthony Van Dyck IrlandIrland Irland Galileo Seamus Heffernan Aidan O'Brien S.Magnier, D.Smith & M.Tabor Madhmoon Japan 2'33 "38
2018 Mazar StorbritannienStorbritannien Storbritannien Nytt tillvägagångssätt William Buick Charlie Appleby Godolphin racing team Dee Ex Bee Rytande lejon 2'34 "93
2017 Wings of Eagles IrlandIrland Irland Häll Moi Padraig Beggy Aidan O'Brien S.Magnier, D.Smith & M.Tabor Mohers klippor Cracksman 2'33 "02
2016 Harzand IrlandIrland Irland Sea The Stars Patrick-J. Smullen Dermot K. Weld Aga Khan IV. US Army Ranger Idaho 2'40 "09
2015 Gyllene horn StorbritannienStorbritannien Storbritannien Cape Cross Lanfranco Dettori John Gosden Anthony E. Oppenheimer Jack Hobbs Storm stjärnorna 2'32 "32
2014 Australien IrlandIrland Irland Galileo Joseph O'Brien Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith & M. Tabor Kingston Hill Romsdal 2'33 "63
2013 Världens härskare IrlandIrland Irland Galileo Ryan Moore Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith & M. Tabor Libertarian Galileo rock 2'39 "06
2012 Camelot IrlandIrland Irland Montjeu Joseph O'Brien Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith & M. Tabor Huvudsekvens Astrologi 2'33'90
2011 Häll Moi FrankrikeFrankrike Frankrike Montjeu Mickaël Barzalona André Fabre S. Magnier, D. Smith & M. Tabor Treasure Beach Carlton House 2'34 "54
2010 Arbetskraft StorbritannienStorbritannien Storbritannien King's Best Ryan Moore Michael Stoute Prins Khalid Abdullah Vid första ögonkastet Ombyggnad 2'31 "33
2009 Sea The Stars IrlandIrland Irland Cape Cross Michael Kinane John Oxx Christopher Tsui Berömmelse och ära Masterofthehorse 2'36 "74
2008 Nytt tillvägagångssätt IrlandIrland Irland Galileo Kevin Manning Jim Bolger Prinsessan Haya av Jordanien Tartan bärare Tillfällig erövring 2'36 "50
2007 Auktoriserad StorbritannienStorbritannien Storbritannien Montjeu Lanfranco Dettori P.Chapple-Hyam Saleh Al Homaizi Eagle Mountain Aqaleem 2'34 "77
2006 Sir Percy StorbritannienStorbritannien Storbritannien Märke av värdet Martin Dwyer Marcus Tregoning Anthony Pakenham Dragon Dancer Hala Bek 2'35 "23
2005 Motivator StorbritannienStorbritannien Storbritannien Montjeu Johnny Murtagh Michael Bell Royal Ascot Racing Club Promenad i parken Dubawi 2'35 "69
2004 Nordljus StorbritannienStorbritannien Storbritannien Danehill Kieren Fallon Michael Stoute Ballymacoll Stud Rättsstatsprincip Låt lejonet bråka 2'33 "72
2003 Kris Kin StorbritannienStorbritannien Storbritannien Kris S. Kieren Fallon Michael Stoute Saeed Suhail Den store Gatsby Alamshar 2'33 "35
2002 Hög kaparral IrlandIrland Irland Sadlers brunnar Johnny Murtagh Aidan O'Brien Sue Magnier & Michael Tabor Hawk Wing Moon Ballad 2'39 "45
2001 Galileo IrlandIrland Irland Sadlers brunnar Michael Kinane Aidan O'Brien Sue Magnier & Michael Tabor Golan Tobougg 2'33 "27
2000 Sinndar IrlandIrland Irland Grand Lodge Johnny Murtagh John Oxx Aga Khan IV. Sakhee Slå Hollow 2'36 "75

1950-1999

Shirley Heights , framgångsrik i derbyet 1978, av Bob Demuyser (1920-2003)
år vinnare Land far jockey Tränare ägare Andra Tredje tid
1950 Galcador FrankrikeFrankrike Frankrike Djebel Rae Johnstone Charles Semblat Marcel Boussac Prins Simon Dubbel förmörkelse 2'36 "80
1951 Arctic Prince StorbritannienStorbritannien Storbritannien Prins Chevalier Chuck Reservdelar Willie Stephenson Joseph McGrath Sybils brorson Signalbox 2'39 "40
1952 Tulyar StorbritannienStorbritannien Storbritannien Teheran Charlie Smirke Marcus Marsh Aga Khan III. Gay tid Faubourg II 2'36 "40
1953 Pinza StorbritannienStorbritannien Storbritannien Chanteur Sir Gordon Richards Norman Bertie Sir Victor Sassoon gloria Rosa häst 2'35 "60
1954 Säg aldrig dö StorbritannienStorbritannien Storbritannien Nasrullah Lester Piggott Joseph Lawson Robert Sterling Clark Arabian Night Darius 2'35 "80
1955 Phil Drake FrankrikeFrankrike Frankrike Amiral Drake Freddie Palmer François Mathet Fru Léon Volterra Panaslipper Akropol 2'39 "80
1956 Lavandin FrankrikeFrankrike Frankrike Verso Rae Johnstone Alec Head Pierre Wertheimer Montaval Roistar 2'36 "40
1957 Crepello StorbritannienStorbritannien Storbritannien Donatello Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon Ballymoss Pipe of Peace 2'35 "40
1958 Hard Ridden StorbritannienStorbritannien Storbritannien Hård sås Charlie Smirke Mick Rogers Sir Victor Sassoon Paddy's Point Nagami 2'41 "20
1959 Parthia StorbritannienStorbritannien Storbritannien Persiska viken Harry Carr Cecil Boyd-Rochfort Sir Humphrey de Trafford Fidalgo Shantung 2'36 "00
1960 St. Paddy StorbritannienStorbritannien Storbritannien gloria Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon Alcaeus Kythnos 2'35 "80
1961 Psidium StorbritannienStorbritannien Storbritannien Pardal Roger Poincelet Harry Wragg Etti Plesch Dicta Drake Pardao 2'36 "40
1962 Riddarsporre IrlandIrland Irland Säg aldrig dö Neville Sellwood Vincent O'Brien Raymond R. Gäst Arcor Le Cantilien 2'37 "60
1963 Relko FrankrikeFrankrike Frankrike Tanerko Yves Saint-Martin François Mathet François Dupré Handelsföretagare Ragusa 2'39 "40
1964 Jultomten StorbritannienStorbritannien Storbritannien Chamossaire Scobie Breasley Mick Rogers John Ismay Indiana Dilettante II 2'41 "98
1965 Sea-Bird II FrankrikeFrankrike Frankrike Dan Cupid Pat Glennon Etienne Pollet Jean Ternynck Meadow Court Jag säger 2'38 "41
1966 Charlottown StorbritannienStorbritannien Storbritannien Charlottesville Scobie Breasley Gordon Smyth Lady Zia Wernher Pretendre Black Prince II 2'37 "63
1967 kungligt palats StorbritannienStorbritannien Storbritannien Ballymoss George Moore Noel Murless Jim Joel Ribocco Darttavla 2'33 "36
1968 Sir Ivor IrlandIrland Irland Sir Gaylord Lester Piggott Vincent O'Brien Raymond R. Gäst Connaught Mount Athos 2'38 "73
1969 Blakeney StorbritannienStorbritannien Storbritannien Hethersett Ernie Johnson Arthur M. Budgett Arthur M. Budgett Skomakare Prins Regent 2'40 "30
1970 Nijinsky IrlandIrland Irland Northern Dancer Lester Piggott Vincent O'Brien Charles W. Engelhard, Jr. Gyr Stintino 2'34 "68
1971 Mill Reef StorbritannienStorbritannien Storbritannien Böj aldrig Geoff Lewis Ian Balding Paul Mellon Lind Irish Ball 2'37 "14
1972 Roberto IrlandIrland Irland Hail to Reason Lester Piggott Vincent O'Brien John W. Galbreath Rheingold Pentland Firth 2'36 "09
1973 Morston StorbritannienStorbritannien Storbritannien Ragusa Edward Hide Arthur M. Budgett Arthur M. Budgett Cavo Doro Fri fot 2'35 "92
1974 Snow Knight StorbritannienStorbritannien Storbritannien Firestreak Brian Taylor Peter Nelson Sharon Phillips Imperial Prince Giacometti 2'35 "04
1975 Grundy StorbritannienStorbritannien Storbritannien Stor brorson Pat Eddery Peter Walwyn Dr Carlo Vittadini Adlig Hunza dansare 2'35 "35
1976 Empery FrankrikeFrankrike Frankrike Vagt ädla Lester Piggott Maurice Zilber Nelson Bunker Hunt Relkino Havre 2'35 "69
1977 Minstrelen IrlandIrland Irland Northern Dancer Lester Piggott Vincent O'Brien Robert Sangster Hot Grove Rodnande brudgum 2'36 "44
1978 Shirley Heights StorbritannienStorbritannien Storbritannien Mill Reef Greville Starkey John Dunlop Earl of Halifax Hawaii-ljud Resten Man 2'35 "30
1979 Troy StorbritannienStorbritannien Storbritannien Petingo Willie Carson Dick Hern Michael Sobell & Arnold Weinstock Dickens Hill Norra bebis 2'36 "59
1980 Henbit StorbritannienStorbritannien Storbritannien Hawaii Willie Carson Dick Hern Etti Plesch Mästare Willie Rankin 2'34 "77
1981 Shergar StorbritannienStorbritannien Storbritannien Stor brorson Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV. Glans av guld Glittrande luft 2'44 "21
1982 Gyllene fleece IrlandIrland Irland Nijinsky Pat Eddery Vincent O'Brien Robert Sangster Rör vid trä Silverhök 2'34 "27
1983 Teenoso StorbritannienStorbritannien Storbritannien Ungdom Lester Piggott Geoff Wragg Eric Moller Carlingford Castle Shearwalk 2'49 "07
1984 Secreto IrlandIrland Irland Northern Dancer Christy Roche David O'Brien Luigi Miglitti El Gran Senor Mighty Flutter 2'39 "12
1985 Slip ankar StorbritannienStorbritannien Storbritannien Shirley Heights Steve Cauthen Henry Cecil Lord Howard de Walden Advokatsamhället Damister 2'36 "23
1986 Shahrastani StorbritannienStorbritannien Storbritannien Nijinsky Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV. Dansande modig Mashkour 2'37 "13
1987 Referenspunkt StorbritannienStorbritannien Storbritannien Mill Reef Steve Cauthen Henry Cecil Louis Freedman Mest Välkommen Bellotto 2'33 "90
1988 Kahyasi StorbritannienStorbritannien Storbritannien Ile de Bourbon Ray Cochrane Luca Cumani Aga Khan IV. Glacial Storm Doyoun 2'33 "84
1989 Nashwan StorbritannienStorbritannien Storbritannien Rodnande brudgum Willie Carson Dick Hern Hamdan Al Maktoum Terimon Cacoethes 2'34 "90
1990 Quest for Fame StorbritannienStorbritannien Storbritannien Rainbow Quest Pat Eddery Roger Charlton Khalid Abdullah Blue Stag Elmaarmul 2'37 "26
1991 Generös StorbritannienStorbritannien Storbritannien Caerleon Alan Munro Paul Cole Prins Fahd bin Salman Marju Star of Gdansk 2'34 "00
1992 Dr Devious StorbritannienStorbritannien Storbritannien Ahonoora John Reid Peter Chapple-Hyam Sidney H. Craig St. Jovite Silver Wisp 2'36 "19: e
1993 Befälhavare StorbritannienStorbritannien Storbritannien Dansande modig Michael Kinane Henry Cecil Khalid Abdullah Blå domare Blues Traveler 2'34 "51
1994 Jag fick StorbritannienStorbritannien Storbritannien Chief's Crown Willie Carson John Dunlop Hamdan Al Maktoum King's Theatre Överste Collins 2'34 "16
1995 Lamm tarra StorbritannienStorbritannien Storbritannien Nijinsky Walter Swinburn Saeed bin Suroor S. bin Maktoum al Maktoum Tamure Presenterar 2'32 "31
1996 Shaamit StorbritannienStorbritannien Storbritannien Mtoto Michael Hills William Haggas Khalifa Dasmal Dushyantor Shantou 2'35 "05
1997 Benny the Dip StorbritannienStorbritannien Storbritannien Silverhök Willie Ryan John Gosden Landon Knight Silverpatriark Romanov 2'35 "77
1998 Hög uppgång StorbritannienStorbritannien Storbritannien Hög egendom Olivier Peslier Luca Cumani Obaid Al Maktoum City Honours Gränspil 2'33 "88
1999 Ed StorbritannienStorbritannien Storbritannien Fairy King Kieren Fallon Henry Cecil Thoroughbred Corp. Daliapour Slå alla 2'37 "43

1900-1949

Spy Kop vinner derby 1920 (förgrund)
år vinnare jockey Tränare ägare tid
1900 diamant jubileum Herbert Jones Richard Marsh Prins av Wales, senare Edward VII. 2:42
1901 Volodyovski Lester Reiff John Huggins William Collins Whitney 2: 40,8
1902 Ard Patrick Skeets Martin Sam älskling John Gubbins 2: 42,2
1903 Sten sand Danny Maher George Blackwell Sir James Miller 2: 42,8
1904 St. Amant Kempton Cannon Alfred Hayhoe Leopold de Rothschild 2: 45.4
1905 Cicero Danny Maher Percy Peck 5: e Earl of Rosebery 2: 39,6
1906 Spearmint Danny Maher Peter Gilpin Major Eustace Loder 2: 36,8
1907 Eller genom John Reiff Dr Fred MacCabe Richard Croker 2:44
1908 Signorinetta Billy Bullock Edoardo Ginistrelli Edoardo Ginistrelli 2: 39,8
1909 Minoru Herbert Jones Richard Marsh Edward VII 2: 42,7
1910 Lviv Bernard Dillon Alec Taylor, Jr. Alfred Cox 2: 35,2
1911 Sunstar George Stern Charles Morton Jack B. Joel 2: 36,8
1912 Tagalie John Reiff Dawson Waugh Walter Raphael 2: 38,8
1913 Aboyeur Edwin Piper Tom Lewis Alan Cunliffe 2: 37,6
1914 Durbar II Matt MacGee Tom Murphy Herman Duryea 2: 38.4
1915 Pommern Steve Donoghue Charles Peck Solly Joel 2: 32,6
1916 Fifinella Joseph Childs Dick Dawson Sir Edward Hulton 2: 36,6
1917 Gay Crusader Steve Donoghue Alec Taylor, Jr. Alfred W. Cox 2: 40,6
1918 Gainsborough Joe Childs Alec Taylor, Jr. Lady James Douglas 2: 33,2
1919 Grand Parade Fred Templeman Frank Barling 1: a baron Glaneley 2: 35,8
1920 Spy Kop Frank O'Neil Peter Gilpin Major Giles Loder 2.34.8
1921 humorist Steve Donoghue Charles Morton Jack B. Joel 2: 36,2
1922 Kapten Cuttle Steve Donoghue Fred Darling 1: a baron Woolavington 2: 34,6
1923 papyrus Steve Donoghue Basil Jarvis Ben irländsk 2:38
1924 Sansovino Tommy Weston George Lambton 17: e Earl of Derby 2:46
1925 manna Steve Donoghue Fred Darling Henry E. Morris 2: 40,6
1926 Korona Joe Childs Fred Darling 1: a baron Woolavington 2: 47,8
1927 Ring pojke Charlie Elliott Jack Watts Frank Curzon 2: 34.4
1928 Felstead Harry Wragg Ossis Bell Sir Hugo Cunliffe-Owen 2: 34,8
1929 Trigio Joe Marshall Dick Dawson William Barnett 2: 36,4
1930 Blenheim II Harry Wragg Dick Dawson Aga Khan III. 2: 38,2
1931 Kamerunska Freddie Fox Fred Darling Arthur Dewar 2: 36,6
1932 Den femte april Fred Lane Tom Walls Tom Walls 2: 43,2
1933 Hyperion Tommy Weston George Lambton 17: e Earl of Derby 2:34
1934 Windsor Lad Charlie Smirke Marcus Marsh Maharaja av Rajpipla 2:34
1935 Bahram Freddie Fox Frank Butters Aga Khan III. 2:36
1936 Mahmoud Charlie Smirke Frank Butters Aga Khan III. 2: 33,8
1937 Mitt på dagen sol Michael Beary Fred Butters Lettice Mary Miller 2: 37,6
1938 Bois Roussel Charlie Elliott Fred Darling Peter Beatty 2: 39,2
1939 Blå Peter Eph Smith Jack Jarvis 6th Earl of Rosebery 2: 36,8
1940 Pont l'Évêque Sam Wragg Fred Darling Fred Darling 2: 30,8
1941 Owen Tudor Billy Nevett Fred Darling Catherine Macdonald-Buchanan 2:32
1942 Watling Street Harry Wragg Walter Earl 17: e Earl of Derby 2: 29,6
1943 Straight deal Tommy Carey Walter Nightingall Dorothy Paget 2: 30.4
1944 Havsvall Billy Nevett John Jarvis 6th Earl of Rosebery 2:31
1945 Dante Billy Nevett Mathew Peacock Sir Eric Ohlson 2: 26,6
1946 Flygburen Tommy Lowrey Dick Perryman John E. Ferguson 2: 44,6
1947 Pärldykare George Bridgland Percy Carter Baron Geoffroy de Waldner 2: 38.4
1948 min kärlek Rae Johnstone Richard Carver Aga Khan III. & Leon Volterra 2:40
1949 Nimbus II Charlie Elliott George Colling Marion Glenister 2:42

1850-1899

Lord Lyon vann Derby i Epsom 1866, William Shayer
Isinglass vinner Derby 1893, den första etappen av sin trippelvinst
år vinnare jockey Tränare ägare tid
1850 Voltigeur Job Marson R. Hill 2: a Earl of Zetland 2:50
1851 Teddington Job Marson Alec Taylor, Sr. Sir Joseph Hawley 2:51
1852 Daniel O'Rourke Frank Butler John Scott John Bowes 3:20
1853 Västra australiensiska Frank Butler John Scott John Bowes 2:55
1854 Och över Alfred Day John Day, Jr. John Gully 2:52
1855 Wild Dayrell Robert Sherwood Rickaby Francis Popham 2:54
1856 Ellington Tom Aldcroft Tom Dawson Amiral Octavius ​​Vernon Harcourt 3:40
1857 Flash Bonny Jack Charlton William I'Anson William I'Anson 2:45
1858 Beadsman John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 2:54
1859 Musjid John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 2:59
1860 Thormanby Harry Custance Mathew Dawson James Merry 2:55
1861 Kettledrum Ralph Bullock Oates Överste Charles Towneley 2:45
1862 Caractacus John Parsons Robert Smith Charles Snewing 2:45
1863 Makaroner Tom Chaloner Godding Richard Naylor 2:50
1864 Blair Athol Jim Snowden William I'Anson William I'Anson 2:43
1865 Gladiatör Harry Grimshaw Tom Jennings, Sr. Comte Frédéric de Lagrange 2:46
1866 Lord Lyon Harry Custance James Dover Richard Sutton 2:50
1867 Eremit John Daley Bara Henry Chaplin 2:42
1868 Blå klänning John Wells John Porter Sir Joseph Hawley 2:43
1869 Pretendent John Osborne Tom Dawson John Johnstone 2:52
1870 Kingcraft Tom French Mathew Dawson 6. Viscount Falmouth 2:45
1871 Favonius Tom French Joseph Hayhoe Baron Mayer de Rothschild 2:50
1872 Cremorne Charlie Maidment William Gilbert Henry Savile 2:45
1873 Doncaster Fred Webb Robert Peck James Merry 2:50
1874 George Frederick Harry Custance Tom Leader WS Cartwright 2:46
1875 Galopin Jack Morris John Dawson Gusztáv Batthyány 2:48
1876 Kisber Charlie Maidment Joseph Hayhoe Alexander Baltazzi 2:44
1877 Silvio Fred Archer Mathew Dawson 6. Viscount Falmouth 2:50
1878 Sefton Harry Constable Alec Taylor, Sr. William Stirling Crawfurd 2:56
1879 Sir Bevys George Fordham Joseph Hayhoe Lionel de Rothschild 3:20
1880 Böj eller Fred Archer Robert Peck 1: a hertigen av Westminster 2:46
1881 Iroquois Fred Archer Jacob Pincus Pierre Lorillard IV 2:50
1882 Shotover Tom Cannon John Porter 1: a hertigen av Westminster 2:45
1883 St. Blaise Tom Cannon John Porter Sir Frederick Johnstone 2:48
1884 = Skördare Sam Loates James Jewitt Sir J. Willoughby 2:46
= St. Gatien Charlie Wood Robert Sherwood Jack Hammond
1885 Melton Fred Archer Mathew Dawson 20. Baron Hastings 2:44
1886 Ormonde Fred Archer John Porter 1: a hertigen av Westminster 2:45
1887 God Hampton Jack Watts Martin Gurry George Baird 2:43
1888 Ayrshire Fred Barrett George Dawson 6. Duke of Portland 2:43
1889 Donovan Tommy Loates George Dawson 6. Duke of Portland 2:44
1890 Esparsett Jack Watts John Porter Sir James Miller 2:49
1891 Allmänning George Barrett John Porter Sir Frederick Johnstone 2:56
1892 Sir Hugo Fred Allsopp Tom Wadlow 3: e Earl Bradford 2:44
1893 Husbloss Tommy Loates James Jewitt Harry LB McCalmont 2:43
1894 Ladas Jack Watts Mathew Dawson 5: e Earl of Rosebery 2:45
1895 Sir Visto Sam Loates Mathew Dawson 5: e Earl of Rosebery 2:43
1896 persimon Jack Watts Richard Marsh Prins av Wales, senare Edward VII. 2:42
1897 Galtee More Charlie Wood Sam älskling John Gubbins 2:44
1898 Jeddah Otto Madden Richard Marsh James Larnach 2:47
1899 Flygande räv Morny Cannon John Porter 1: a hertigen av Westminster 2:42

1800-1849

Champion, Derby-vinnare 1800, gravyr efter en målning av John Nott Sartorius (1759–1828)
Whisker , vinnare av
derbyet 1815, son till derbyvinnaren 1793 Waxy och
fullbror till derbyvinnaren 1810 Whalebone ,
målning av John Frederick Herring senior
år vinnare jockey Tränare ägare tid
1800 mästare Bill Clift Tom Perren Christopher Wilson
1801 Eleanor John Saunders J. Frost Sir Charles Bunbury
1802 Tyrann Frank Buckle Robert Robson 3. Duke of Grafton
1803 Dito Bill Clift John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1804 Hannibal Bill Arnull Frank Neale 3: e jarlen av Egremont
1805 Kardinal Beaufort Denni Fitzpatrick Dixon Boyce 3: e jarlen av Egremont
1806 Paris John Shepherd Richard Prince 3: e baron Foley
1807 Val John Arnull Dixon Boyce 3: e jarlen av Egremont
1808 Panorera Frank Collinson John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1809 Påve Tom Goodison Robert Robson 3. Duke of Grafton
1810 Whaleebone Bill Clift Robert Robson 3. Duke of Grafton
1811 Spöke Frank Buckle James Edwards Sir John Shelley
1812 Octavius Bill Arnull Dixon Boyce Robert Ladbroke
1813 Smolensko Tom Goodisson Huka Sir Charles Bunbury
1814 Blucher Bill Arnull Dixon Boyce 2: a Baron Stawell
1815 Polisonger Tom Goodison Robert Robson 4. Duke of Grafton
1816 Prins Leopold Will Wheatley William Butler Duke of York
1817 Azor Jem Robinson Robert Robson John Payne
1818 Sam Sam Chifney, Jr. W. Chifney Thomas Thornhill
1819 Tiresias Bill Clift Richard Prince 4. Duke of Portland
1820 Sjöman Sam Chifney, Jr. W. Chifney Thomas Thornhill
1821 Gustavus Sam Day Huka John Hunter
1822 Moses Tom Goodison William Butler Duke of York
1823 Emilius Frank Buckle Robert Robson John Udney
1824 Cedric Jem Robinson James Edwards Sir John Shelley
1825 Middleton Jem Robinson Edwards 5: e Earl of Jersey
1826 Knähund George Dockeray Fågel 3: e jarlen av Egremont
1827 Mameluke Jem Robinson Edwards 5: e Earl of Jersey
1828 Cadland Jem Robinson Dixon Boyce 5. Hertigen av Rutland
1829 Fredrik John Forth John Forth William Gratwicke
1830 Priam Sam Day William Chifney William Chifney
1831 spaniel Will Wheatley J. Rogers Viscount Lowther
1832 St. Giles Bill Scott J. Webb Robert Ridsdale
1833 Farlig Jem Chapple I. Sadler Isaac Sadler
1834 Befullmäktigad Patrick Connolly G. Payne Stanlake Batson
1835 Myndig Bill Scott John Scott John Bowes
1836 Bay Middleton Jem Robinson John Edwards 5: e Earl of Jersey
1837 Fosfor George Edwards J. Doe 4: e baron Berners
1838 Amato Jem Chapple Ralph Sherwood Sir Gilbert Heathcote
1839 Bloomsbury Sim templeman William Ridsdale William Ridsdale
1840 Little Wonder William Macdonald John Forth David Robertson
1841 Kröning Patrick Connolly Målare Abraham Rawlinson
1842 Attila Bill Scott John Scott General Anson
1843 Cotherstone Bill Scott John Scott John Bowes
1844 Orlando Nat Flatman tunnbindare Överste Jonathan Peel
1845 Den glada monarken Foster Bell John Forth William Gratwicke
1846 Pyrrhus den första Sam Day John Day John Gully 2:55
1847 Kosack Sim templeman John Day, Jr. TH Pedley 2:52
1848 Överskott Sim templeman John Kent 3: e Viscount Clifden 2:48
1849 Den flygande holländaren Charlie Marlow Fobert 13: e Earl of Eglinton 3:00

1780-1799

Skyskrapa, Derby-vinnare från 1789
år vinnare jockey Tränare ägare tid
1780 Diomed Sam Arnull R. Teasdale Sir Charles Bunbury
1781 Ung förmörkelse Charles Hindley Dennis O'Kelly
1782 Mördare Sam Arnull Frank Neale 3: e jarlen av Egremont
1783 Saltram Charles Hindley Frank Neale John Parker, 1: a baron Boringdon
1784 sergeant John Arnull Dennis O'Kelly
1785 Aimwell Charles Hindley John Pratt 1st Earl of Clermont
1786 Ädel J. White Frank Neale Tommy Panton
1787 Sir Peter Teazle Sam Arnull Saunders 12: e Earl of Derby
1788 Sir Thomas William South Frank Neale George IV
1789 Skyskrapa Sam Chifney, Sr. Matt Stephenson 5. Hertigen av Bedford
1790 Rhadamanthus John Arnull John Pratt 1: a Earl Grosvenor
1791 Ivrig Matt Stephenson Matt Stephenson 5. Hertigen av Bedford
1792 John Bull Frank Buckle John Pratt 1: a Earl Grosvenor
1793 Vaxartad Bill Clift Robert Robson Sir Ferdinando Poole
1794 Daedalus Frank Buckle John Pratt 1: a Earl Grosvenor
1795 Sprid örn Anthony Wheatley Richard Prince Sir Frank Standish
1796 Didelot John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish
1797 Colt av Fidget John Singleton Matt Stephenson 5. Hertigen av Bedford
1798 Sir Harry Sam Arnull Frank Neale Joseph Cookson
1799 Ärkehertig John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish

Se även

Portal: Ridsport  - Översikt över Wikipedia-innehåll om hästsport

webb-länkar

Individuella bevis

  1. Folkmassor strömmar till Epsom för Derby Day . BBC Nyheter.
  2. BBC Worldwide erbjuder internationella TV-rättigheter till Epsom Derby . Sport kal.
  3. arkiverad kopia ( minne av den ursprungliga från November 14, 2011 i Internet Archive ) Info: Den arkiv länk infördes automatiskt och har ännu inte kontrollerats. Kontrollera original- och arkivlänken enligt instruktionerna och ta bort detta meddelande. @ 1@ 2Mall: Webachiv / IABot / www.epsomdowns.co.uk
  4. Sida 135 , The Hidden Places of East Anglia: Inclusief Essex, Suffolk, Norfolk and Cambridgeshire, Barbara Vesey, 2003, Travel Publishing, ISBN 1-902007-91-3